Exponenciális egyenletek megoldása?


1. 27*2^x=8*3^x

2. 3^x+3^x+2+3^x-1=31/3

Lépésenként vezesse le aki segít,ha kérhetném!! Előre is köszönöm a segítséget!!



2016. okt. 4. 19:01
 1/7 anonim ***** válasza:

Osztasz: 27/8=3^x/2^x


A jobb oldalon használjuk a hatványozás azonosságát: (3/2)^x. A bal oldalt ezek alapján fel tudjuk írni (3/2)^3 alakban:


(3/2)^3=(3/2)^x


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt 3=x az eredmény.


A másodiknál ugyanígy a hatványozás azonosságát kell használnunk:


3^x+3^2*3^x+3^x/3=31/3, vagyis

3^x+9*3^x+3^x/3=31/3 szorozzunk 3-mal

3*3^x+27*3^x+3^x=31, emeljünk ki 3^x-nt:

3^x*(3+27+1)=31, tehát

3^x*31=31

3^x=1=3^0, exp. függ... x=0.

2016. okt. 4. 19:08
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2016. okt. 4. 19:08
 3/7 A kérdező kommentje:
A lenne még a kérdésem,hogy azért kellett osztani,mert nem lehet felírni azonos alapú hatványként?
2016. okt. 4. 19:11
 4/7 anonim ***** válasza:

1.

27*2^x=8*3^x ,

3^3*2^x=2^3*3^x,

2^(x-3)=3^(x-3), majd vegyük mindkét oldal tízes alapú logaritmusát:

(x-3)*lg2 = (x-3)*lg3.

Innen az (x-3)-val való egyszerűsítés ellentmondáshoz vezetne, ám ez csak akkor tehető meg, ha x-3 nem nulla. De x-3=0 pontosan akkor, ha x=3, ami az eredeti egyenlet megoldása.


2.

Helyettesítve 3^x = a -t:

a + a + 2 + a - 1 = (31/3)

3a - 1 = (31/3)

3a = (34/3)

a = 34 / 9

vagyis 3^x = 34/9, innen ismét tízes alapú logaritmussal:

x = 34 / (9*lg3).

2016. okt. 4. 19:12
 5/7 anonim ***** válasza:

3^3*2^x=2^3*3^x

(3/2)^3=(3/2)^x


3^x+3^x+2+3^x-1=31/3

3^x+9*3^x+(1/3)*3^x=31/3

31/3*3^x=31/3

3^x=1

2016. okt. 4. 19:14
 6/7 A kérdező kommentje:
Sajnos még a logaritmust nem tanultuk. :/
2016. okt. 4. 19:18
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, azért.
2016. okt. 4. 19:56