Dragon21 kérdése:

A kérdésem: Számold ki az adott f (x) =1,2x-3 lineáris függvény helyettesítési értékét, ha a) x= 0 b) x= 5 c) x= -3 d) x= 5/6?


2019. máj. 20. 20:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Csak be kell helyettesíteni x helyére az adott számot, és végigszámolni az így kapott műveleti sort;


f(0) = 1,2*0-3 = -3, tehát f(0)=-3, az f(0) csak annyit jelent, hogy "a függvény értéke a 0 helyen", azzal nem kell foglalkozni, ami neked kell, az a -3.


f(5) = 1,2*5-3 = 3, tehát f(5)=3, itt a 3 kell a válaszhoz.


A másik kettőt meg tudod ez alapján oldani?

2019. máj. 20. 21:12
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ha nem gond akkor tudnál segíteni az utolsóba is. Nehezen mennek a törtek. :X
2019. máj. 20. 21:21
 3/5 anonim ***** válasza:

A törtes is viszonylag egyszerű, gondold meg, hogy 1.2=12/10, azaz kiegyszerűítve 6/5. Ez épp a megadott x=5/6-nak a reciproka, azaz szorzatuk 1 lesz.


Ezért f(x=5/6) = 1-3, azaz f(x=5/6) = -2. Érthető?

2019. máj. 20. 21:45
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Igen, nagyon jól elmagyaráztad. Így már értem. Köszi
2019. máj. 20. 21:52
 5/5 anonim ***** válasza:

Kapok zöld kezet is? Egyébként soha nem szabad megijedni a törtektől, mert egyszerűbb, mint gondolnánk. Szorzásnál pl. számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel szorozzuk.

Azaz ami egymás mellett van, azokat szorozzuk. Ha a reciprokot nem is vesszük észre, 6*5 felűl, 5*6 alúl, ez rokonok közt is 30/30 ami 1.

2019. máj. 20. 22:51