Jól csináltam ezt a két logaritmusos feladatot?


Eddig jutottam el:

[link]


2019. ápr. 4. 20:14
 1/9 anonymousreview60 ***** válasza:
Egyiket sem.
2019. ápr. 4. 20:20
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem csináltad jól.


log(5)X=4

log(5)X=log(5)5^4 a log függvény szig mon miatt

x=5^4=625


lg 3 +lg x = lg 5x - 2

lg3+lgx=lo(5x)-lg100

lg(3x)=lg(5x/100) lg fv szig mon

3x=5x/100

Ebből x=0 lenne ami nem lehet, mert a kikötés x>0.

Biztos, hogy a második feladatot jól írtad le?

2019. ápr. 4. 20:24
 3/9 A kérdező kommentje:
Sajnos gondoltam, nem is tudtam eljutni a végéig. Valakinek esetleg van ötlete, hogy jön ki?
2019. ápr. 4. 20:24
 4/9 anonymousreview60 ***** válasza:
Az 1.-nél x = 625. A 2.-ra most nincs lelkierőm.
2019. ápr. 4. 20:24
 5/9 anonim ***** válasza:

Eléggé nagy katyvaszok vannak mindkettőben.


1) Miből született meg az x=5/4 eredmény?


2) A 2-ből hogyan lett lg(9)? És ha már az lg(9), akkor lg(5x)-lg(9) miért lg(5x/2)?

2019. ápr. 4. 20:25
 6/9 A kérdező kommentje:

2-es, a mosik sorba higy jött ki az lg100?

És amúgy így lesz jó, ez direkt nem megoldható feladat.

Köszi a szépen a segítséget

2019. ápr. 4. 20:28
 7/9 A kérdező kommentje:
*második sorból
2019. ápr. 4. 20:30
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyébként a második sokkal hamarabb eredményre visz, hogyha az lg(5x)-et szedjük szét:


lg(3) + lg(x) = lg(5) + lg(x) - 2


Látható, hogy lg(x) van mindkét oldalon, így azt kivonva nem marad ismeretlen, így:


lg(3) = lg(5) - 2


Erről kellene belátni, hogy igaz vagy hamis; ha igaz, akkor az értelmezési tartomány (x>0) minden eleme igazzá fogja tenni, ha pedig nem, akkor nincs megoldása. Ránézésre lehet látni, hogy az lg(3) előjele pozitív, míg az lg(5)-2-é negatív, így biztosan nincs egyenlőség. Ha nem vagyunk ennyire gyakorlottak, akkor természetesen a tanult módon is lehet számolni;


lg(5) - 2 = lg(5) - lg(100) = lg(5/100) = lg(0,05), ami értelemszerűen lg(3)-mal nem egyezik meg, tehát az egyenletnek nincs megoldása.

2019. ápr. 4. 20:31
 9/9 anonim ***** válasza:

2=lg (100)

Kettő egyenlő tízes alapú logaritmus 100.

2019. ápr. 4. 20:35