Valószínűségszámítás emelt feladat. Hogy kell megoldani?


Egy csomag 52 lapos francia kártyából kihúzunk 8 lapot, a lapokat nem tesszük vissza, a sorrend nem számít. Mennyi annak a valószínűsége, hogy pontosan 3 treffet és egy ászt húzunk?

Van egy olyan megoldásom, hogy:

P=(13C3)*(39C5)/(52C8) * (4C1)*(48C7)/(52C8)

(Tehát a 3 treff és az 1 ász kihúzásának valószínűségét összeszorzom). Ezzel a képlettel lehet az a baj, hogy a treff ászt kétszer számolom? Hogy lenne helyes a képlet? Előre is köszönöm! :)

Üdv



2019. ápr. 3. 20:29
 1/7 anonim ***** válasza:
28%
Ez azért nem jó, mert ezzel azt írtad le, mintha kihúznál hármat először, majd visszateszed őket, majd egy lapot húzol csak ki, és így nézed meg végül a valószínűséget. De a kiindulásod nem rossz, csak gondolkozz még rajta.
2019. ápr. 3. 20:41
 2/7 A kérdező kommentje:

Akkor úgy kéne, hogy:

P=(13C3)*(4C1)*(37C4)/(52C8)?

Az a baj, hogy ehhez a témához sajnos nem értek annyira, mint a többihez. Hogy lehetne megoldani a feladatot, ha nem így?

2019. ápr. 3. 21:21
 3/7 anonim ***** válasza:
28%

Pontosabban, én se írtam jól, mert azt írtad le először, hogy kihúzunk először 8 lapot, megnézzük, mi a három treff vsz.-e, majd visszatesszük valamennyit, aztán megint kihúzunk nyolcat, és megnézzük, mi az egy ász vsz.-e.

Tehát, feltéve, hogy az ász nem treff:

P = (12 alatt 3)*(3 alatt 1)*(37 alatt 4)/(52 alatt 8)

2019. ápr. 3. 21:32
 4/7 anonim ***** válasza:
28%
Én egyszerűen szétválasztanám az eseteket, hogy kihúztuk-e a treff ászt, vagy nem. Nyílván az így kapott két esemény diszjunkt (és az uniójuk a keresett esemény), tehát csak össze kell adni a két valószínűséget.
2019. ápr. 3. 22:36
 5/7 anonim ***** válasza:

12 treff van, ami NEM ÁSZ,

4 ász (az egyik treff),

36 lap van, ami se nem ász, se nem treff.


p = (12 3)(4 1)(36 4)/(52 8) = 6,8882 %

2019. jún. 5. 21:56
 6/7 anonim ***** válasza:
Bocs ez mégse jó. :(
2019. jún. 5. 21:58
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Mindenképpen szét kell választani. Ez mostmár biztos, le is szimuláltam:

1)

12 nemtreff ászból 2

1 treff ász

36 rossz lapból 5

3 másik treffből 0


p1 = (12 2)(1 1)(36 5)(3 0)/(52 8) = 0,03306


2)

12 nemtreff ászból 3

0 treff ász

36 rossz lapból 4

3 másik treffből 1


p2 = (12 3)(1 0)(36 4)(3 1)/(52 8) = 0,05166


Ezek így már függetlenek, a keresett valószínűség:


p = p1 + p2 = 0,0847

2019. jún. 5. 22:56