Egy metróalagút-szakaszt az egyik fúrópajzs egyedül 12 nap alatt, a másik 15 nap alatt fúrná ki. Mennyi ido múlva találkozik a két fúrópajzs, ha egymással szemben egyszerre indítják el oket a leendo alagút két végérol?


2019. ápr. 3. 16:23
 1/4 anonymousreview60 ***** válasza:

P_12 = L/12

P_15 = L/15

t_12,15 = L/(L/12+L/15) = 1/(1/12+1/15) = 1/(5/60+4/60) = 1/(9/60) = 60/9 = 20/3

2019. ápr. 3. 16:27
 2/4 A kérdező kommentje:
mit jelent az L es P jelek?
2019. ápr. 3. 18:17
 3/4 tatyesz ***** válasza:

egyik: 1 nap alatt az alagút 1/12 részét fúrja ki, x nap alatt az x/12 részét.


másik: 1 nap alatt az alagút 1/15 részét fúrja ki, x nap alatt az x/15 részét.


ketten együtt: x/12 + x/15 = 1 (1=100%, azaz a teljes alagút)


x/12 + x/15 = 1 /·60


5x+4x = 60


9x = 60


x = 60/9 = 20/3 = 6,666 nap

2019. ápr. 4. 10:57
 4/4 anonymousreview60 ***** válasza:

P: fúróteljesítmény (m/nap)

L: távolság.

2019. ápr. 4. 11:05