Fizika harmonikus rezgőmozgás feladatok? (lent)


1. Egy függőleges rugóra akasztott test 5cm-es megnyúlást okoz a rugón. A testet rezgésbe hozzuk. Mekkora periódusidejű mozgás alakul ki? A testnek nincsen megadva a tömege, emiatt a rugóállandót sem tudom kiszámolni. De nincsen a megadva a test által kifejtett erő sem, így a test tömegét sem tudom kiszámolni. A periódusidőt pedig a T=2*π*√(m/D) képlettel lehetne kiszámolni. Számomra kicsit hiányos ez a feladat.

2. Egy rugón két azonos tömegű test függ egyensúlyban. A megnyúlás 5cm. Ekkor az egyik test leesik. Mekkora frekvenciájú rezgésbe kezd a rugón maradó test? Mekkora a rezgés amplitúdója?



2019. ápr. 3. 12:38
 1/4 anonim ***** válasza:
Dehogy nincs megadva a tömege: m. Hát ez egy paraméteres feladat, nem?
2019. ápr. 3. 12:42
 2/4 anonim ***** válasza:

1. mg=D*x

Ebből m/D = x/g = 5cm/9.81m/s^2 ami kb 0.005s^2

2019. ápr. 3. 12:42
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Így már értem!
2019. ápr. 3. 12:49
 4/4 anonim ***** válasza:
35%

Ezek már nem tudnak számolni paraméterrel...annyit kellett volna észrevenni hogy m/D = L/g .


Innentől kezdve egy ekvivalens matematikai ingáról van szó, azaz a periódusidő:


T=2*pi*gyök(L/g) és minden adott.

2019. ápr. 3. 17:59