Nem tudom miért nem jön ki a fizika házi eredménye? 11. oszt harmónikus rezgőmozgás
Egy test harmonikus rezgőmozgásának rezgésideje 1,6 s, amplitúdója 4 cm. Mekkora a legnagyobb sebessége és legnagyobb gyorsulása? Mekkora a test kitérése, sebessége és gyorsulása az egyensúlyi helyzeten történő áthaladás után t1 = 0,3, illetve t2 = 1,3 másodperccel?
a t1-es kitérés sehogy nem jön össze
y1=A*sin(360/T)*t1
ez a képlet egyáltalán jó? most nézem, hogy a tankönyves mintapéldában x-et használnak...
na, de ez alapján:
y1=4*sin(360/1,6)*0,3=-0,85 cm
és ez sehogy nem jó. a helyes megoldás 3,7 cm lenne
érdekes, a t2-re kijön a jó válasz. hol rontottam el?
oké, rájöttem
y=4*sin(360/1,6*0,3)
franc tudja miért van így, miért nem így vettük órán, miért nem így van a tankönyvben vagy hogy az y2 hogy jött ki jól...
de most már a v1-gyel van problémám
órán:
v=A*ω*cosω*t -> v1=4,7 cm/s
függvénytáblázatban:
v=A*ω*cos(ω*t) -> v1=16 cm/s
a megoldás pedig 6 cm/s
HOGY
Rosszak a képleteid. y1-re miért m*s egység jön ki.
Sajnálom, ha már a fv. táblából sem tudjátok kimásolni a képleteket. Hova butul a társadalom, ha már másolni se tud senki...
Legalább azt vennéd észre, hogy szinuszát venni csak dimenziótlan mennyiségnek lehet, mondjuk praktikusan omega*t-nek.
Erre te az időt kivitted a zárójelből...
Mellesleg ha tudnád a körmozgással való kapcsolatát a harmonikus rezgőmozgásnak, akkor tudnád, hogy
v_max=A*omega=4cm*2pi/1,6s=... cm/s.
a_max=A*omega^2=4cm*(2pi/1,6s)^2=... cm/s^2.
Na meg persze azt sem ártana tudni, hogy hogyan kell használni a számológéped... Legalább a radiánba való átváltást tudhatnád, ha a fv. táblázatból nem tudod kiolvasni a szinuszt, meg ha már logarlécről sincs fogalmad.
De mindegy, butulás felé megy a világ. A radiánt azért keresd meg a zsebszámológépen...
Nem vettem ki a zárójelből, így diktálta a tanár, így van a tankönyvben, órán így számoltunk vele. De most már rájöttem, szóval köszi, hogy újra megismételted.
Nem tudom mik azok a dimenziótlan egységek, még nem tanultuk, nem vagyok emelt fizikás és rosszul sem érzem magam miatta. Ez az oltás mellétalált.
Az amax-ot és a vmax-ot simán kiszámoltam, értem az összefüggéseket, pont ezért nem is ez volt a kérdésem.
A logarlécről tényleg nincs fogalam és ugyanaz igaz rá, mint a dimenziótlan egységekre. Hidegen hagy. Jó lenne tudni ezeket a dolgokat, de először azt szeretném megérteni, ami most tananyag.
Radiánba kell váltani a gépet? Logikus, de ezt nem tudtam. Igazából így sem jön ki nekem a megoldás, nem tudom mit csinálok rosszul.
Butulás felé megy a világ? Itt volt a lehetőség, hogy tegyél ellene. Azért tettem fel a kérdést, adtam részleteket, hogy (a kérdésemre) választ kapjak. Mert őszintén meg akarom érteni.
De azért kösz
"érdekes, a t2-re kijön a jó válasz. hol rontottam el?"
Ott, hogy a *t a sin-on belül van
y1=4*sin[(360/1,6)*0,3]
Ez egy egyszerű képletbehelyettesítéses feladat.
Adatok:
A = 4cm = 0,04 m
T= 1,6s
A körfrekvencia omega = 2pi/T
Ebből legnagyobb sebesség:
vmax = A*omega = 0,04m * 2pi/1,6s = 0,157 m/s
amax = -A*omega^2 = -0,04m * (2pi/1,6s)^2 = -0,617 m/s^2
y = 0,04 * sin [2pi/T*t]
y1 =0,04 * sin [2pi/1,6s*0,3s] = 0,037 m (= 3,7cm)
y2 =0,04 * sin [2pi/1,6s*1,3s] = -0,037 m (= -3,7cm)
Miért jött ki ugyanaz?
Azért mert egy mozgás úgy néz ki, hogy 1,6s alatt tesz egy teljes rezgést, vagyis középről indulva 0,4-at megy jobbra. Majd 0,8-at balra majd 0,4-et megint jobbra és visszaér az origóba.
Tehát 0,3-nál jobbra megy és már majdnem a szélén van.
1,3-nál pedig már szintén jobbra megy, de éppen csak elhagyta a bal szélét a kilengésnek.
Látom a sok idióta lepontozza a jó választ. Ezért is butul a világ...
"Nem tudom mik azok a dimenziótlan egységek, még nem tanultuk, nem vagyok emelt fizikás és rosszul sem érzem magam miatta"
Először is sehol nem írtam dimenziótlan egységet (mert olyan nincs) hanem csak dimenziótlan mennyiséget.
De úgy látszik, még az olvasás sem megy mindenkinek 11.-es létére...
Ez nem emelt fizika, hanem általános iskola, amikor a fizikai mennyiségekről tanultatok általánosságban:
Mennyiség = mérőszám szorozva mértékegységgel.
Dimenziótlan a mennyiség, ha nem tartozik hozzá mértékegység, pl. szög, hatásfok, stb. Mert ezek gyakorlatilag arányszámok.
Remélem most nem fogod azt mondani, hogy a szög mértékegysége a radián. (Mert az nem SI alapegység ugye, csak ún. kiegészítő). Meg a rad definícióját kellett hogy tanuljátok, és az egy arányszám.
A fizikai képletekbe történő behelyettesítéskor tehát a mértékegységekkel is el kell végezni a műveletet. Pl. gyök(gyorsulás*távolság) ebből m/s mértékegység jön ki.
De ha te méternek a szinuszát veszed ki, abból mi jön ki? Egy nagy baromság, mert szinuszát venni csak dimenziótlan mennyiségnek lehet! Olyan mértékegység meg nincs hogy szinuszméter, mert a szinusz egyébként is egy nem zárt alakú függvény, azaz véges algebrai művelettel nem fejezhető ki.
Taylor-Sorfejteni lehet legfeljebb, de annak is végtelen tagja lenne, és a mértékegységre az jönne ki hogy:
méter-méter^3+méter^5-méter^7... végtelenig.
Ami ugye hulyeség, mert hosszúsághoz nem lehet hozzáadni térfogatot, és magasabb hatványokat.
Már pedig te ezt csináltad...
#7.válaszíró:
Keress magadnak saját kaliberű ellenfelet fizikai vitáidhoz. Ne bántsd a kérdezőt, teljesne korrektet kérdezett. Gyanítom te se vagy tökéletes mindenből (különben menj az "Isten és Hit"
*Isten és Hit kategóriába és válaszold meg az élet NAGY kérdéseit (pl "Miért kell mindenképp oltogatni másokat csak azért mert járatlan egy témában?")
Ha pedig mindenképp vitatkozni akarsz a szerinted buta emberekről akkor keress meg aztán eldől melyikünk a jobb fizikából... 😎
#8-9 Nem tudom, mi a kifogásod a válaszommal szemben. Teljesen korrekten leírtam, mi a hiba. Egy laikus is megértheti, mert olyan alapvető egyszerűséggel mutattam be a lényeget. Ha valaki még ezt sem tudja pozitívan értékelni, annak talán a fejében van a baj, és a fizikai ismeretek megszerzése előtt az értő olvasást kéne elsajátítania. (Nyilván topológiai szempontból is megközelíthettem volna a kérdéskört, de minek? Ugysem értené senki...)
Egyébként: Bármely igényesebb fizikakönyv úgy kezdődik, hogy elmagyarázza mi az a fizikai mennyiség, hogyan épül fel. A részletesebb könyvek még a mértékegység rendszereket is taglalják.
A fönti válaszomban én csak a legelemibb ismereteket írtam le, amelyeket általános iskolában az első-második fizikaórán elmondanak.
"Isten és Hit kategóriába és válaszold meg az élet NAGY kérdéseit"
Azt úgy hívják, hogy ezotéria kategória. Ha nem tetszik a tudomány kategória, akkor javaslom látogass el oda.
"Ha pedig mindenképp vitatkozni akarsz a szerinted buta emberekről akkor keress meg aztán eldől melyikünk a jobb fizikából... "
Szerintem itt egyedül te akarsz vitatkozni, tekintve hogy a kérdéshez semmi többletet nem adtál hozzá, a kérdezőnek se válaszoltál semmit. Innentől kezdve nem tudom miről beszélsz.
Másrészt arra azért kíváncsi lennék, mit tudsz fizikából, ha már ilyen nagy az önbizalmad...
Nyilván én sem tudok mindent fizikából, de viszonylag kevesen vannak olyan válaszolók ezen a blogon, akik fizikából hozzám hasonló kaliberűek. (Nem bántásból, meg nem dicsekvésből, de az eddigi tapasztalatom ez).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!