Fizika harmónikus rezgőmozgás?


Ez lenne a feladat: A vízszintes helyzetű rugó egyik végét rögzítjük. A másik végéhez egy test van erősítve, ami súrlódás nélkül képes mozogni a vízszintes asztallapon. A testet egyensúlyi helyzetéből 5 cm-rel kitérítjük, majd magára hagyjuk. A kialakuló rezgés periódusideje 1,5. Mekkora a mozgás frekvenciája? Mekkora utat tesz meg a test, és mekkora a test elmozdulása 3 s, illetve 4,5 s idő alatt?


Ebből a frekvenciát könnyen kiszámoltam. De nem tudom, hogy hogyan számoljam ki, hogy mekkora utat tesz meg a test, enélkül az elmozdulást sem tudom kiszámolni. Szóval tudnátok segíteni a feladat végében?

Előre is köszönöm. :)



#fizika #harmonikus mozgás
2015. okt. 10. 17:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez tipikus képletbehelyettesítés, nyisd ki a fv-táblát. Minden gondolkodás nélkül, gépiesen lehet számolni.

Mi a problémád?

2015. okt. 10. 18:28
 2/5 A kérdező kommentje:
Az, hogy egyáltalán nem használunk függvénytáblázatot és nem tudom, hogy melyik képletet kellene használnom.
2015. okt. 10. 18:53
 3/5 A kérdező kommentje:

Közbe találtam egy ilyet, hogy v=s/t, ha szorzunk t-vel, akkor lesz s=v*t, valószínűleg ez kellene nekem. De ebből megint nem tudok továbbhaladni, mert se V-m, se t-m...

Kérlek segíts, mert így nem tudok továbbhaladni és elég sokat kellene még pótolnom.

2015. okt. 10. 19:13
 4/5 anonim ***** válasza:

Még tényleg nagyon sok hiányosságod van. A v=s/t csak akkor jó, ha a sebesség időben állandó. Más esetben ilyen alakban rossz, mert differenciális alakban kéne felírni, de ezt hagyjuk.


Rezgőmozgásnál nyílván nem állandó a sebesség. Pl. a felső és alsó holtpontban a test konkrétan megáll, azaz 0 lesz ott a sebesség.


Ezt javaslom áttanulmányozni, ebbe benn van minden:


[link]

2015. okt. 10. 19:49
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. :)
2015. okt. 10. 20:43