Fizika házi, rezgőmozgások?


Tudna valaki egy kis magyarázattal segíteni az alábbi fizikafeladatoknál?


-Egy tömegpont harmonikus rezgőmozgást végez. Az amplitúdó 0,8m, a rezgésszám 12,5 1/s. Az egyensúlyi helyzeten való áthaladást követően mennyi idő alatt ér a mozgó pontszerű test 0,4m-es távolságú pillanatnyi helyzetig? Mekkora a sebessége ebben a pillanatban?

(Megoldások:0,006 s és 54,5 m/s)


-Egy test harmonikus rezgőmozgást végez. A két szélső helyzet távolsága 12 cm, a rezgésszám 6000 1/min. Mennyi idő alatt teszi meg a test a 12 cm-es utat?(+oldás: 0,005s)


-Mennyi idő telik el addig, amíg 54 Hz frekvenciájú, 8cm amplitúdójú szinuszos rezgés kitérése 3 cm-ről 7 cm-re növekszik? (0,0021s)


Próbálkoztam velük becsülettel, de sehogy sem akartak kijönni az eredmények, kíváncsi lennék a megoldási folyamatukra. Hétvégén meg kéne értenem még, mert jövő héten már új anyag lesz és nem szeretnék lemaradni. :)



2018. okt. 26. 19:22
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom mi a gond, a fv. táblában igazából minden képletet megtalálsz?


A harmonikus rezgőmozgásról ugye azt kell tudni, hogy a pozíció egy szinuszfüggvénnyel írható le az időben.


q(t)=A*sin(omega*t).


Az első példában ugye A=0,8m és omega=2*pi*f=2*pi*12,5 rad/s. Majd beirogatod a számológépbe.


És keresünk egy tau > t időpillanatot, amelyre


q(tau)=A*sin(omega*tau). Itt q(tau)=0,4m adott.


Leosztod az egyenlet oldalait az amplitúdóval:


q(tau)/A=sin(omega*tau)


Kiszámolod a baloldalt numerikusan. Utána visszakeresed a fv.-táblázatból, hogy melyik szögnek a szinusza az. Amit kapsz az egyenlő omega*tau-val.

És már csak visszaosztod ezt omega-val.


A másik két példa ugyanerre a kaptafára megy ki. Azt kell tudni persze, hogy a két szélső helyzet távolsága az dupla amplitúdóval egyenlő.

2018. okt. 26. 22:39
 2/4 A kérdező kommentje:
Pontosan így számoltam én is, viszont nem a megoldókulcs szerinti eredmény jött ki.
2018. okt. 27. 16:12
 3/4 anonim ***** válasza:

0.4/0.8=sin(omega*tau)


1/2=sin(omega*tau)


omega*tau=pi/6.


2*pi*12.5*tau=pi/6.


25*tau=1/6


tau=1/150 s.

2018. okt. 27. 17:06
 4/4 A kérdező kommentje:

Oh köszönöm!

Fokban számoltam radián helyett, de így már meg tudtam oldani mindet. :)

Ment a zöld kéz.

2018. okt. 28. 11:03