Remény101 kérdése:

25 l 60 °C-os és 50 l 90 °C-os vizet összekevernek. Mekkora lesz a keverék hőmérséklete?

Nem találtam a könyvemben hőmérséklet keveréses példát, valaki segítsen megmagyarázni, ebből hogyan tudok felírni egy egyenletet?

2019. ápr. 1. 16:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Az alap képlet ugye Q=c*m*dT

A hideg viz mlegedni fog, a meleg viz hűlni fog, a felmelegedéshez szükségs hőt a meleg viz fogja leadni, illetve a lehűléskor feklszabaduló hőt a hideg viz fogja felvenni.


c*25*(60+x) = c*50*(90-x) //c=állandó, egyszerüsitünk vele


25(60+x) = 50(90-x) //osztok 25-tel

60+x = 180-2x

60 = 180-3x

2019. ápr. 1. 16:51
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha x a közös hőmérséklet, akkor helyesen:

c*25*(x-60) = c*50*(90-x)

------

Egyszerűbb megoldása: x = (25*60 + 50*90) / (25+50)

vagy ha y a 60°C-hoz képest a melegedés: y = 50*(90-60) / (25+50)

2019. ápr. 1. 17:08