Venturi-csöves felszívónál milyen paraméterek határozzák meg a keverék koncentrációját? Hogy kell viszonyulnia a felszívó ágnak a bemenő ághoz?
Próbáltam utánakeresni, de mindenhol csak a Venturi-csöves térfogatáram-mérőről írnak részletesen, képletekkel, ábrákkal, de egyiknél sem írnak a bemeneti átmérő és a felszívó ág átmérőjének az arányáról. Nyilván annak más a lényege - az U alakú csőben a higanyoszlopok végeinek a különbségét kell figyelembe venni, de nekem víz - olaj keverék (emulzió) meghatározott arányú keverésére kellene, kb. 6% (100 l vízhez 6 l olaj), viszont nem találtam semmi arra utaló ábrát, vagy képletet, hogy mi határozza ezt meg. Mert azt már tudom, hogy a konfúzornak 21°-nak, a diffúzornak meg kb. 8-10°-nak kell lennie a kúposságának + a bemeneti átmérő és a nyakrész átmérőjének aránya kb. 1,2-1,4, mert ezekkel a paraméterekkel érhető el a legjobb szívóhatás a kis veszteségtényező miatt (amennyiben a víznyomás állandó), de azt nem tudom, hogy milyen méretezéssel fog 6%-os keveréket előállítani. A felszívó 6%-a legyen a bemenőnek? Nem túl kicsi az? Egyébként állíthatóra akarom megcsinálni egy golyós csap beépítésével, mert a gyáriakon is lehet állítani, meg ha fixre csinálom, biztos nem lesz jó.
Tudna valaki ebben segíteni? Előre is köszönöm.
Bernoulli egyenletével számolhatsz.
v1^2/2+p1/Rho1+z1*g=v2^2/2+p2/Rho2+z2g
1,2 tetszőlegesen választott mérési pontok, azokban ajánlatos 1-et a konfúzor előtti pontról, 2-est a szűkületből venni.
v - közeg sebessége (az átáramlott mennyiség és a keresztmetszet ismeretében kiszámítható)
p - nyomás
Rho - közegsűrűség
z - az önkényesen megválasztott "0" magasságtól képesti eltérés (vízszintes cső esetén a szimmetriatengelyt 0-nak tekintve értéke 0)
g - gravitációs állandó
A diffúzor-konfúzor szögének meghatározása szerintem a veszteségek csökkentése miatt fontos, amelyekkel azonban a fentebbi egyenlet (veszteségmentes Bernoulli) nem számol. Elvileg minél kisebb a változás szöge, annál kisebb a veszteség. Az ennek során fellépő nyomásveszteséget hívják kilépési veszteségnek, amelyről egy apró összegfoglalót olvashatsz a következő oldalon:
De ezek a képletek nem térnek ki arra, hogy mi az összefüggés a bemenő ág átmérője és a felszívó ág átmérője (a furat, ami a szűkületbe megy merőlegesen, amin szívná fel az olajat) között, hogy milyen átmérőarányból milyen keverési arány lesz. Vagy ezt nem is igazán lehet kiszámolni? Mert egyik ilyen "szakkönyv", vagyis ilyen leírás sem foglalkozik azzal az átmérővel.
Viszont a gyári hordószivattyúkon általában nincs felskálázva a szelep (amivel lehet szabályozni a felszívó furat átmérőjét - a koncentrációt), akkor ezt egyszerűbb kikísérletezni? Mert elvileg az áramló víz nyomása is befolyásolja, akkor ezek szerint nem is lehetne olyan pontosan kiszámítani. Meg amúgy is lesz ott egy golyós csap, azzal meg le lehet szűkíteni bármilyen kis átmérőre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!