Hogyan kell megoldani ezt a trigonometrikus egyenletet?


x^2-cosx+1=0


x^2-2x+sinx+1=0


3sin^2x+3sinx*cosx-6cos^2x=0



2019. márc. 25. 11:58
 1/3 anonim ***** válasza:

X^2+1=cosx

Mivel cosx maximum 1 lehet és az x^2+1 meg minimum 1 lehet ezért x=0.

2019. márc. 25. 14:43
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2019. márc. 25. 15:37
 3/3 Angelo84 ***** válasza:

Egyébként az első két feladatnál, ha tudsz függvényt ábrázolni, szépen látszanak a megoldások. Ahogyan az első válaszoló "ketté bontotta" az egyenletet, az elsőnél például ha ábrázolom az x^2+1-et akkor egy olyan parabolát kapok, ami szimmetrikus az y tengelyre és a minimuma a +1-nél van, a cos(x) függvényről meg tudjuk, hogy ilyen hullámzó alakú, ami az y-tengelyt pont a +1-nél metszi, szóval az első egyenlet megoldása tényleg a 0 lesz.


A másodiknál ugyanezt csináljuk, csak ott a sin(x)-et visszük át jobb oldalra és azt kapjuk, hogy:


x^2-2x+1=-sin(x)


a bal oldal teljes négyzet, ami (x-1)^2

ezt könnyedén ábrázolhatjuk, megint parabola, ami el van tolva jobbra +1-gyel, vagyis a minimuma (1;0) pontban van, viszont a sin(x) fv negatív előjelű, ami azt jelenti, hogy az eredeti sin(x) függvényt megtükrözzük az x-tengelyre, és ha ezt megtesszük, látszani fog, hogy nem lesz közös pontja a két függvénynek, vagyis valós számok halmazán nem lesz megoldás.


A harmadik, majd jön valaki és megoldja precízen, bár van elképzelésem.

2019. márc. 25. 19:02