Hogy kell megoldani ezt az egyenletrendszert?


5+q^2=5+3d

5+q^4=5+15d


Már háromféleképpen megcsináltam, mindig más jött ki és egyszer sem az, ami a megoldókulcsban van. De nem értem, hogy miért nem jó, ahogy én csináltam.

Ott q=±1 vagy ±2

d= 0 vagy 5


2019. márc. 6. 09:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Kellene tudni, hogy hogyan csináltad, akkor el lehetne mondani, hogy mit számoltál el (már ha elszámoltad; a megoldókulcs sem mindig tökéletes).


Érdemes meszorozni az első egyenletet 5-tel:


25 + 5q^2 = 25 + 15d

5 + q^4 = 5 + 15d


Most vonjuk ki az alsó egyenletből a felsőt (lehetne fordítva is, csak akkor q^4 előjele negatív lesz, ezért vonok ki így):


q^4 - 5q^2 - 20 = -20, ezután

q^4 - 5q^2 = 0 adódik.

Ez egy másodfokúra visszavezethető egyenlet, de egyszerűbben is megoldhatjuk, hogyha kiemelünk q^2-et:

q^2*(q^2-5)=0, ennek megoldásai: q=0 és q=±gyök(5)

Ha q=0, akkor d=0 (mondjuk ez triviálisan látszik is)

Ha q=±gyök(5), akkor d=5/3

A WolframALpha szerint is így van:

[link]


Még azt tudom elképzelni, hogy az egyenletek lettek rosszul felírva, azért más a megoldókulcsban lévő eredmény.

2019. márc. 6. 09:42
 2/6 anonim ***** válasza:

háát, én legelőször kiszórnám azokat az 5-öket, mert tök felesleges, nem ad hozzá semmit egyik egyenlethez sem.

ezekután tudom, hogy q^2=3d, hiszen oda ven írva, semmit nem kell vele csinálni.

Azt simán behelyettesíteném alulra, vagyis (3d)^2=15d

azaz 9d^2=15d amiből d=5/3 lesz.

ezt visszahelyettesítem q^2-be, azaz q^2=5, vagyis q=+/-gyök5 (nem találom az abszolútérték jelet, mondjuk a gyököt sem)

2019. márc. 6. 10:12
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi, nekem is ez jött ki.

Most jöttem rá, hogy elírtam, mert a q előtt szórzás van, nem összeadás.

Így már kijön az, ami a megoldókulcsban van.

2019. márc. 6. 10:13
 4/6 anonim ***** válasza:
jaaa, hát az azért egészen más...
2019. márc. 6. 10:16
 5/6 K.L.F.M válasza:
Bocsi. Tudom hogy nem tartozik ide de ez hányadikas anyag ?
2019. márc. 7. 20:04
 6/6 A kérdező kommentje:

Hát, nem tudom, mert én hatosztályos gimibe járok, ott kicsit más a tanmenet, most pedig már az érettségire készülök, azért gyakorlok.

Az egyenletrendszereket talán kilencedikben vettük, de lehet, hogy tizedikben.

Már nem tudom...

2019. márc. 7. 22:14