a + b + c = 2

a^2 + b^2 + c^2 = 6

a^3 + b^3 + c^3 = 8


megoldás: {-1 , 1 , 2}



2018. jan. 27. 19:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első egyenletet kifejezzük c-re: c=2-b-a, ezt beírjuk a második egyenletben c helyére:


a^2 + b^2 + (2-b-a)^2 = 6


Ez egy másodfokú egyenlet, amit megoldhatsz úgy is, mint egy parametrikus másodfokú egyenletet; ha b-t veszed az ismeretlennek, akkor a lesz a paraméter, tehát a-t úgy kezeled, mint a számokat, így felírod a megoldóképletet, és b=valamit kapsz.


A harmadik egyenletben szintén beírod c helyére a 2-b-a kifejezést, majd ebben b helyére beírod annak "értékét", így már csak egy egyismeretlenes harmadfokú egyenlet marad (illetve b értékeitől függően két egyenlet lesz), amit már talán meg tudsz oldani (a "talán" itt azt jelenti, hogy egyszerűbb eszközökkel, például gyökteszttel is meg tudod találni a megoldásokat).

2018. jan. 27. 19:37
 2/3 anonim ***** válasza:

Általában az ilyen négyzetes meg köbös feladatoknál erőből nem szokott kijönni az eredmény, trükközni kell.


Általában az a trükk, hogy veszed az első egyenlet négyzetét és köbét. Majd kihasználod a másik két egyenletet.


Veszed az első egyenlet négyzetét:


4 = (a+b+c)^2 = a^2+b^2+c^2 + 2*(ab+ac+bc)

Itt kihasználod, hogy a négyzetek összege meg van adva:


4 = 6 + 2*(ab+ac+bc)

-1 = ab+ac+bc (*)


Most veszed az első egyenlet köbét:

(a+b+c)^3 = a^3+ b^3+c^3 + 3*(a^2*b + a*b^2+ a^2*c + a*c^2 + b^2*c + b*c^2) + 6abc

2^3 = 8 + 3*(a^2*b + a*b^2+ a^2*c + a*c^2 + b^2*c + b*c^2) + 6abc

0 = a^2*b + a*b^2+ a^2*c + a*c^2 + b^2*c + b*c^2 + 2abc


Adjunk hozzá még 1x abc-t:

abc = (a^2*b + a*b^2+ abc) + (a^2*c + a*c^2 + abc) + (b^2*c + b*c^2 + abc)


A zárójeles tagokban kiemelhető a*b,a*c és b*c


abc = ab*(a+b+c) + bc*(a+b+c) + ac*(a+b+c)

abc = 2* (ab+ac+bc) = -2


(ez mutatja azt is, hogy egyik ismeretlen se 0)


a-t emeljünk ki * -ból:


-1 = a*(b+c)+b*c


b+c= 2-a

b*c = -2/a


-1 = a*(2-a) -2/a


Sikerült egy ismeretlenre redukálni.


De ez egy harmadfokú egyenlet. Szorozzunk fel a-val.


-a = a^2*(2-a) -2

0 = a^2*(2-a) -2 + a


0 = a^2*(2-a) -(2-a)

0 = (a^2-1)*(2-a)


Innen a = -1, 1, 2 jön ki.


Visszahelyettesítéssel kijön, hogy b és c ugyanezeket az értékeket veszi fel permutálva.


Pl:

b+c= 2-a

b*c = -2/a


a=-1

b+c = 3

b*c = 2


b*(3-b)=2

Ebből kijön, hogy b=1 vagy 2.



Hát ez jó hosszú lett. Lehet, hogy a direkt módszerrel is kijön ennyi számolással. De az se lesz ennél sokkal egyszerűbb abban biztos vagyok.

2018. jan. 28. 11:02
 3/3 anonim ***** válasza:

Amit még hozzátennék:


"Ez egy másodfokú egyenlet, amit megoldhatsz úgy is, mint egy parametrikus másodfokú egyenletet"


Ez elvileg igaz, csak hogy eleve 2 megoldás lesz, és gyökjelekkel tarkítve.

Ezt utána beírni egy köbre emelős egyenletbe biztos, hogy rémálom.

2018. jan. 29. 10:57