Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A matematika középiskolai...

A matematika középiskolai egyes anyag részei melyik mikre alkalmazható az életben?

Figyelt kérdés
Hogyan lehetne szemléltetni az egyes anyagrészek gyakorlati szerepét hasznosságát? Egyaltalán hogy mely témák mikkel foglalkoznak és mivel vannak szorosabb kapcsolatban?
2019. jan. 25. 16:18
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
2019. jan. 25. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

NA várjunk egy percet a kérdésemmel nem ara a hozzá állásra akartam utalni amire ez a válasz:


„Az ember edzőterembe sem azért jár, mert attól tart, hogy egyszer csak az utcán sétálva ráesik egy súlyzó és csak akkor mehet tovább, ha azt fekve kinyomja. Azért jár edzeni, mert fitten akarja tartani a testét és még hatvan-hetven évesen is egészségesen akar élni és fürgén szaladni a lépcsőn. Matematikát is azért tanulunk, hogy jó formában legyen az agyunk, edzésben legyenek az agytekervényeink, hogy ha BÁRMILYEN mentális munkára kell fogni az agyunkat, ne egy tunya, lassan és akadozva működő rendszert kelljen beizzítanunk, hanem fittek és készek legyünk a minket érdeklő mentális munka elvégzésére.”



valóban érdekel a különböző fejezetek matematikai elemek haszna. Egészen a halmazelmélettől a logaritmuson át a differenciál számításig. Ezért is szólt így a kérdés mire jók az egyes középiskolai szintű matematikai anyagok? Miképp használhatók különböző élethelyzetekben stb. És nem véletlenül középiskolai matek mert nyilván egyszerűbb és még könnyebben meg tanulhatóbb mint a főiskolai szint. Szeretnék rálátást hol vannak a korlátai és milyen lehetőségek rejlenek benne. Mire elég egy középiskolai matek tudás ha valódi élethelyzetekkel kerülök szembe. Egyáltalán milyen helyzetekben lehet hasznos mely tan anyagrész mely élethelyzetekben segíthet kapcsolódhat.

2019. jan. 26. 11:18
 3/27 A kérdező kommentje:

Szeretném egy kicsit megfoghatóbbá tenni a matematikát hogy célorientáltan is felhasználható legyen. Már pocs de a fizikai erőt ellenpéldának éppen hogy megközelítőleg sem annyira abstrakt fel hozni mivel érteni lehet miben hasznosul ha fizikailag erős vagy(pl elbirod a amlteres vödröt stb). De az a gond hogy az összeadás kivonás szorzás osztáson esetleg hatványozáson százalékszámításon és törteken kívül alig tudok példát mondani a többiekről mire jó. Ezért lenne jó egy kicsit szemléletesebbé tenni a dolgot.


A matematika nehézsége abban áll hogy a legkevésbé sem közönséges.


Biztos vagyok benne hogy ez másnak is feltűnt így hát felmerült bennem a kérdés vannak e könyvek amik populáris értelemben foglalkoznak a matematikával?



kb annyit tudok ebből a szempontból az egyes anyagokról hogy a valószínűség számítás mint fejezet kombinatorika stb témák szerencse játékokosok póker rulett stb esetén hasznosak lehetnek pl megmondani mennyi esély van hogy egy lapra ami alapján el lehet dönteni hogy tartsa a tétet vagy ne. De ez a fejezetből könnyen magától értetődik. Viszont mi a helyzet a többi matematikai témakörrel? Hogyan kapcsolódnak egymáshoz és mi a szerepük a különböző élethelyzetekben?

2019. jan. 26. 11:39
 4/27 anonim ***** válasza:
Volt régen egy sorozat, de lehet nem pontos és esetleg kifigurázza a matematikát, és mondjuk nem középiskolai szint, de a Gyilkos számok című sorozat pl. arról szól, hogyan lehet a matematika segítségével problémákat megoldani (bűnügyeket kinyomozni). Lehet nem releváns, amit írtam, de gondolom ilyesmire gondolsz.
2019. jan. 26. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:
Jobb nyomon jársz mint a másik válaszoló. Az is érdekel egyáltalán mire elég a közép iskolai matek?
2019. jan. 29. 13:07
 6/27 anonim ***** válasza:

A matematika arra tanít meg, hogy tudj gondolkodni. Direktben szinte észre sem veszi az ember, hogy a mindennapokban milyen sokszor jön elő. Pl. veszel a boltban 70dag krumplit, az ár kiszámítása elemi matematika, arányosság.


Megnézed a gázszámlát, és téged érdekel mondjuk hogy 1m^3 mennyibe kerül. De nincs rajta, mert a felhasznált hőmennyiség után kell fizetni. Ez is elemi matematika.


Vagy munkabért akarsz számolni, adót, túlórát, cafateriát, ez mind százalékszámítás. Hasonlóan a banki törlesztőrészletek számolása is ez, mértani-sorozattal kombinálva.

Aki nem tudja magának ezt kiszámolni, majd jól rásóznak a bankok mindenféle hiteleket kedvezményes néven, mire kinyögi a kuncsaft, rájön 3-4-szer annyit fizetett vissza, azért mert nem tanulta meg a mértani sorozatokat...


De pl. a geometria is nagyon hasznos lehet a mindennapokban, főleg ha az ember barkácsol otthon ezt-azt.Ami legtöbbször előfordul, az a Pitagorasz-tétel és a szögfüggvények.


A logaritmus is kellhet. Pl. tegyük fel hogy te otthonra valamilyen hangszigetelést szeretnél. Viszont kellene választani anyagot hozzá katalógusból. Általában olyanokat fogsz találni, hogy léghanggátlás, decibel, stb. Ez mind logaritmussal van megadva, aki nem tudja (mint a többség) az elveszett ember. Persze aztán az ilyen elveszett emberekre rá lehet sózni mindent, mert tudatlanságukból fakadóan elhisznek mindent. Megveszi aztán a kuncsaft a zajvédő fóliát, és ráragasztja az ablakra. Később rájön, totál értelmetlen volt több tízezer Ft-ot erre kiadni...


Arról nem is beszélve, hogy ezek a decibelek nem úgy adódnak össze, mint ahogy azt a logaritmusban járatlan ember gondolná. 60dB + 60dB = ? dB. 120dB? Hát nem! Hanem 63 dB. Jó mi?


Ha elmegy valaki fülvizsgálatra ott is a decibelt mérik ki. Grafikon: vízszintes tengelyen frekvencia, függőlegesen decibel.



Aztán persze számos más példát lehetne mondani. A magasabb szintű matematika (differenciálszámítás, integrálás, differenciálegyenletek, stb.) viszont már a laikus embernek nem kell.

Azt viszont kell látni, hogy a mindennapi használati eszközökben (telefon, tv, számítógép, stb.) ez benne van, és mérnöki munka eredményei.


A magasabbszintű matematikát legfőképp mérnökök, fizikusok, matematikusok, igényes gazdasági szakemberek használják, mert minden folyamat, jelenség nagy része differenciálegyenletekkel van leírva.


Tehát ezeket érettségin már nem kérik, mert akkor a viszgázók 99%-a megbukna. Most meg ugye demokrácia van, megengedik mindenkinek, hogy olyan buta maradjon, amennyire csak akar, és odaadják mindenkinek az érettségit, bármilyen sötét is legyen...

2019. jan. 29. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:
Utsó válaszoló köszi a válaszod már így is sokat segítettél ezt nyomathatnád még a kül éretségis témákal :D
2019. jan. 29. 15:51
 8/27 anonim ***** válasza:

A kérdésedet egyébként fordítva is meg lehetne fogalmazni: mennyi mindennel lenne szegényebb az emberiség, ha nem lenne, nem tudná a matematikát.

Talán még sokan mindig a fán élnének a majmok között, tipikusan az a goromba válaszoló is, akinek a bejegyzésemre reagált minősíthetetlen hangvételű hozzászólását töröltettem.

2019. jan. 29. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

Jaaaj, fájt hogy valaki kimondja hogy szakbarbár vagy 60%-os?


Mintha nem adott volna hozzá az emberiség fejlődéséhez senki sem, csak a matematikusok.


De mondom, tessék a gyereked orvosát is le ostobázni, mert nem tud fejben logaritmus azonosságokast kezelni.


Tipikus kis snowflake szakbarbár vagy.

2019. jan. 29. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
(ja, és az embernek illetve a csimpánzoknak (majom alatt gondolom rájuk gondoltál), valahol 5 millió éve volt az utolsó közös ősük, aztán legalább egy tucat homindida fejlődött ki egy evolúciós oldalágon, mire elértünk a modern emberig. Szóval soha nem volt az ember a fán, de már jó 5 millió éve az őseink sem)
2019. jan. 29. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!