Határozd meg az f függvényt, amelyre f(x-1)=3x-1+4f(0), x eleme R2017. szept. 8. 19:42
1/2 anonim válasza:
Először f(0) értékét kellene kitalálni, ehhez használjuk az x=1 helyettesítést:
f(1-1) = 3*1-1+4*f(0), vagyis
f(0) = 2+4*f(0), ezt megoldjuk f(0)-ra, így kapjuk, hogy
-2/3 = f(0), tehát a fenti egyenlet átírható
f(x-1)=3x-1-(2/3)=3x-(5/3) alakra. Innen már egyszerű dolgunk van; x helyére x+1-et írunk:
f(x)=3*(x+1)-(5/3)=3x+3-(5/3)=3x+(4/3) a keresett függvény.
2/2 anonim válasza: