Hogyan lehet megrajzolni a y= (x^2-5) ^2 függvény grafikonját?

2018. dec. 29. 14:28
 1/6 anonim válasza:
55%
Néha pontra kiszámllod, és kész. Pl x=0-nál 25, 1-nél 16, 2-nél 1. Látszik, hogy szimmetrikus az y tengelyre.
2018. dec. 29. 14:34
 2/6 anonim ***** válasza:

felbontod a zárójelet nevezetes azonossággal:

x^4-10x^2+25

elején emeld ki az x^2-t

x^2(x^2-10)+25


az x^2(x^2-10) a meredekség, 25 a metszéspont az y tengelyre,

azért az y tengelyen bejelölöd a 25-t

ha az 1 x, akkor a meredekség alapján

1^2(1^2-10)

1(1-10)

-9 el lesz kisebb, 25-9 az 16.


bejelölöd a (1;16) pontot, és mivel páros kitevő esetén a hatvány az alap előjelétől függetlenül pozítiv lesz, a (-1;16) ot is



ha az x kettő, akkor meredekség alapján

2^2(2^2-10)

4*-6


-24 lesz az y a 25-hőz képesz, így y=1

bejelölöd a (2;1) és a (-2;1) pontot, és ezt még megcsinálod párszor. de elötte gondolkodj el azon, hogy a késöbbi értékekkel kevesebb vagy nagyobb lesz az x értéke, miért, és mennyivel változik az ingadozása az értéknek

2018. dec. 29. 15:27
 3/6 anonim ***** válasza:

A kérdező egyik válaszra sem szól semmit! Megvan már?

[link]

2018. dec. 29. 17:32
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm,valahogy máshogy? A grafikonja nekem is megvan a megrajzolására vagyok kiváncsi.
2018. dec. 29. 18:05
 5/6 anonim ***** válasza:
48%

A #2 "megoldását" én esküszöm, nem értem.


A függvényt úgy tudod megrajzolni, hogy kielemzed, tehát veszed az első deriváltját, a második deriváltját és a tanult módon egy táblázatban összefoglalod, amiből már látni fogod a (lokális) minimum és maximumpontjait és hogy ezek között hogyan (konvex vagy konkáv módon) és merre tart a függvény (nő, csökken, nem változik). Illetve még kell számolnod egy határértéket a két végponton és a szakadási helyeken (ebben az esetben nyilván nem lesz szakadása, csak mondom) és akkor lényegében már mindent tudni fogsz a függvényről, csak be kell jelölni a pontokat és felrajzolni.

2018. dec. 29. 23:04
 6/6 anonim ***** válasza:

Nincs ezen semmi ördöngősség, nem kell olyan bonyolultság amit írtatok, és semmiféle deriválás sem kell.


Nevezetes függvényről van szó, parabolákról.


Mivel x^2-5 =(x-gyök5)*(x+gyök5) ezért


y=(x-gyök5)^2*(x+gyök5)^2.


Azaz két parabola szorzata szerepel. A zérushelyek x=-gyök5 és x=gyök5. Lokális maximum pedig az x=0 helyen van.


Tehát az ábrázolás úgy történik, hogy először megrajzolod az x=-gyök5 és x=gyök5 orrpontú parabólák külső oldalait, a belső oldalaikat pedig úgy rajzolod, hogy az x=0-nál szimmetrikusan találkozzanak.

2019. aug. 14. 13:51