Mit rontottam el? (matek, geometria)


A feladat az, hogy számoljuk ki a háromszög területét. Minden oldala 12 méter.


A háromszög területe: a*magasság osztva 2-vel (nem tudtam ide képletbe leírni, ezért így írom)

Ehhez ki kell számolni a magasságot, amit pitagorasz tétel alkalmazásával számoltam ki. Az átfogó 12 m, az egyik befogó pedig 6 m, így tehát 12 a négyzeten, kivonás, 6 a négyzeten. 12 a négyzeten az 144, 6 a négyzeten az 36. 144-36=108. 108-nak a gyöke pedig 10,3. Nekem a magasságra így 10,3 jött ki. Így a képletet behelyettesítettem, hogy 12*10,3 osztva 2-vel, a végeredmény 61,8 méter. A megoldás pedig 62,4. Nem jártam nagyon messze, de gőzöm sincs, hol ronthattam el.


Magántanuló vagyok, fontos lenne tudnom, hogy mit csináltam rosszul. A megoldásoknál pedig csak egy szám van, nincs levezetve a feladat.


2018. dec. 13. 14:49
 1/4 anonim ***** válasza:

Kerekítési hiba van csak.

10,39 kerekítve 10,4

és ugy már kijön.

2018. dec. 13. 15:01
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem rontottad el, csak nagyon durva lett a kerekítés, ugyanis ha nem 10,3-mal számolsz, hanem mondjuk 10,3923-mal, akkor máris pontosabb eredményt kapsz (nem mellesleg nem értem, hogy a 10,39-et miért 10,3-ra kerekítetted, miért nem 10,4--re).

Elvileg tanultátok már a gyökvonás azonosságait. Annak érdekében, hogy a lehető legpontosabb eredményt kaphassuk meg, az ott tanultak szépen használhatóak itt.


Tehát ezt kaptad:


12*gyök(108)/2 = 6*gyök(108)


Írjuk át a 6-ot gyökös alakra: 6=gyök(36), így


gyök(36)*gyök(108)


A tanultak szerint ebből gyök(36*108)=gyök(3888) lesz. Ha ezt elvégzed, akkor már nem kell tovább számolnod a kerekített értékkel, így a hibaterjedés sem lesz jelentős.

Gyökvonás után ~62,35393 cm^2 jön ki, ez 1 tizedesjegyre kerekítve 62,4 cm^2.


Ha mégsem tanultad még a gyökvonás azonosságait, akkor marad az, hogy gyököt vonsz és azzal számolsz tovább, de érdemes legalább 4 tizedesjegyre kerekíteni az értéket.

2018. dec. 13. 15:05
 3/4 anonim ***** válasza:

Mindenki nagyon hasznos válaszokat adott. Én ezt a választ írtam:

[link]

Hasonló - megoldott - feladatokat itt is találsz:

[link]

2018. dec. 13. 15:10
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2018. dec. 13. 15:10