mi a képlete a kör kerületének ill. a derékszögű 3szög területe?


meg két feladatot nem nagyon értek..ebbe kéne egy kis segítség:


Egy 32cm átmérőjű pizzából 120°-os középpontú szögű,körcikk alakú szeletet vágunk.Mekkora ennnek a területe?A teljes pizza ára 1290ft.Ha az ár a területtel arányos,mennyit fizetünk a pizzaszeletért?


Egy 50 cm sugarú körlapból kivágunk egy 205°-os középpontú körcikket.Ebből kúp alakú csákót hajtogatunk.

a,mekkora lesz a csákó alapkörének sugara,kerülete?

b,mekkora a csákó magassága?



Előre is köszi



2018. dec. 2. 18:52
 1/4 A kérdező kommentje:
(neten a képletekre nem kaptam normális választ,mindenhol egész más volt és a tk-be sincs benne)
2018. dec. 2. 18:53
 2/4 A kérdező kommentje:
és bocsánat,elírtam nem a kör kerülete,hanem a TERÜLETE kell
2018. dec. 2. 18:55
 3/4 anonim ***** válasza:

A kör területképlete: T=pi*R^2=3,141*R^2. Ahol R a sugár.


Átmérővel: T=D^2*pi/4 ahol D=átmérő.


Ha 120 fokos a pizza, akkor az a teljes körnek a harmada. Vagyis a teljes pizza árának a harmadát kell fizetni (az általad említett föltételezés mellett)


1290/3= 430Ft.


A második példa már több számítást igényel.


Segítségképp: A keletkező kúp kerülete: K=2*R*pi*205/360. Itt R=50cm.

Ebből visszaszámítod az alapkör sugarát:


r=K/(2*pi)


A magassághoz pedig: ismert a kúp alkotójának a hossza, ugye ez R=50cm lesz. AZt meg lehet látni, hogy a félkúpszögre:


sin(alfa)=r/R.


Ebből már következik hogy a magasság:


H=r/tg(alfa)


vagy elegánsabban H=R*cos(alfa)=R*gyök[1-(r/R)^2].

2018. dec. 2. 20:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Mondjuk kiegészítésképp: szögfüggvények nélkül is megadható a magasság, mert ugye a Pitagorsz-tétel értelmében:


r^2+H^2=R^2


Amiből H=gyök(R^2-r^2)


És R-el kiemelve: H=R*gyök[1-(r/R)^2], ami az előzőekben levezetett képletemmel azonos.

2018. dec. 2. 20:34