Nyolcadikos matematika hazifeladat. Valaki segítsen!?

Mekkora a 14,4dm sugarú körbe írt négyzet oldala?

2018. dec. 11. 17:05
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Ha lerajzolod, látszik, hogy a négyzet átlója az átmérő, azaz 14,4*2=28,8 dm.


A négyzet oldala x, akkor átlójának hossza gyök2*x (ez kijön Pitagorasz-tétellel, vagy fejből megjegyzed)


Tehát gyök2*x=28,8 dm. Ezt számológéppel ki lehet számolni.

2018. dec. 11. 17:28
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A négyzet átlója a kör átmérő. A kör átmérője 2*14,4=28,8 dm, ekkora tehát a négyzet átlója.

Az átló a négyzetet két derékszögű háromszögre bontja, ahol az átfogó a négyzet átlója. Ha a négyzet oldala x hosszú, akkor a derékszögű háromszög befogói szintén x hosszúak, így felírható a Pitagorasz-tétel:

28,8^2 = x^2 + x^2

829,44 = 2*x^2

414,72 = x^2

~20,365 = x, tehát a háromszög befogója közelítőleg 20,365 dm, így a négyzet oldalai is ilyen hosszúak.

2018. dec. 11. 17:30
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
1.44 gyök kettő, valahogy ebből kell kiindulni, ha le tudnám rajzolni egyből látnám, biztos rájössz te is, Plusz a háromszög átfogója a2+b2=C2, ha jól számolim 2
2018. dec. 11. 17:31
 4/6 anonim válasza:
93%

Akkor az átmérő 2*r=28.8dm

Pitagorasz tétel: a²+b²=c²

Itt a c lesz az átmérő, ez a négyzet átmérője

Így az átmérő 2 derékszögű háromszögre bontja a négyzetet

A háromszögben a két rövidebb oldal a

Tehát c²=2*a²

28.8²=2*a²

829.44=2*a²

414.72=a²

√414.72=a

2018. dec. 11. 17:37
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! :D
2018. dec. 11. 18:07
 6/6 anonim ***** válasza:

"1.44 gyök kettő, valahogy ebből kell kiindulni,"


ezt rosszul tudod mert gyök2=1.414

2018. dec. 11. 23:40