Trigonometria házifeladat SOS?


Egy kikötőből egymástól 110fok-ban eltérő irányba indul el két hajó. Az egyik sebessége 18, a másiké 48km/h. Milyen messze lesz egymástól a két hajó 3 óra 40 perc múlva?


Sziasztok! Aki ért hozzá kérlek segítsen a fenti feladat megoldásában. Már feltették ugyan ezt a kérdést az oldalon, de nekem sehogy sem akar kijönni a jó eredmény, nagyon hálás lennék, ha valaki le tudná nekem vezetni! Köszönöm



2018. márc. 4. 19:59
 1/5 anonim ***** válasza:
44%

Az első hajó 18*(3+2/3)=66 km-t, a másik 48*(3+2/3)=176 km-t tesz meg. Ezzel kapsz egy háromszöget, ahol két oldal hossza 66 km és 176 km, az útjaik hajlásszöge 110°. Ha a harmadik oldal hossza c, akkor a koszinusztétel szerint:


c^2 = 66^2 + 176^2 - 2*66*176*cos(110°), ennek megoldása

c =~ 165,487727733 km.

2018. márc. 4. 20:13
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Nekem is ez jött ki, a megoldókulcsban viszont 208,03km-t írnak. Elképzelhető, hogy elírták? Mozaikos feladatgyűjtemény

2018. márc. 4. 20:16
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

c^2 = 66^2 + 176^2 - 2*66*176*cos(110°)

c^2 = 4356 + 30976 - 23232*(-0.34202014332)

c = 208


Az a baj, hogy elszámoltátok: mínusz*mínusz = plusz

2018. márc. 4. 20:30
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Magyarul akkor lenne igazatok, ha cos(110) eredménye 0.34 lenne és nem -0.34...
2018. márc. 4. 20:34
 5/5 anonim ***** válasza:
Továbbá logikailag is kikövetkeztethető: 110° szöget zár be a szemközti szög. Már a derékszögű háromszögnél is nyilvánvaló, hogy az átfogó a legnagyobb, ennél meg főleg: a szemközti oldalnak kell lennie a legnagyobb oldalnak. Ha az egyik oldal 176km, akkor a harmadik oldal nem lehet kisebb.
2018. márc. 4. 21:17