Matekosok segítenének? (trigonometria)

Egy derékszögű háromszög oldalai a=3 b=4 c=5 az alfa szög a kérdéses. Annyi lenne a kérdésem, hogy én honnan tudom hogy éppen szinuszt, koszinuszt, tangenst vagy kotangenst használjak a feladatba? és ezt nem csak konkrétan ezzel a feladattal kapcsolatban kérdezem hanem az összes hasonlóval. Mert azt megtanultam hogy a szinusz alfa= A osztva B-vel, de ebben a feladatban az összes oldal megvan tehát koszinusszal is tudnám csinálni mert az meg B osztva A-val. Viszont arra nem ugyanaz az eredmény jön ki mint a szinuszra.

2018. febr. 11. 14:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Ne azt tanuld meg, hogy "szinusz alfa= A osztva B-vel" mert ez így használhatatlan. Azt tanuld meg, hogy szinusz=szöggel szemközti befogó osztva az átfogóval.

cosinus=szög mellett lévő befogó osztva az átfogóval.


A feladatodban első lépés, ellenőrizni, hogy valóban derékszögű -e a háromszög. Pitagorasz tételből adódik, hogy az.


Második lépés: Készíts ábrát, rajzold le magadnak. Ha pl. a 3 és 5 hosszegységű oldalak által bezárt szöget szeretnéd megtudni, kétféle módon is eljárhatsz:


1. Szinusz segítségével: A szemben lévő befogó hossza nyílván 4 egység, kizárásos alapon is, mivel a 3 hosszegységnyi oldal a szög mellett méltóztatik helyet foglalni. Tehát felírható, hogy sin(alfa)=4/5=0,8.


Feladatunk tehát visszakeresni, hogy vajon melyik az a szög amelynek a sinusa 0,8. Ezt a függvénytáblázatból, vagy logarléc segítségével állapíthatod meg.

Most már vannak ezek a zsebszámológépek, ott általában a sin-1 gomb megnyomásával kereshető vissza a szög. Arra figyelj, hogy a zsebszámológép milyen szögegységben van. A számológépek többsége 3 fél szögegységet tud számolni:

-fokot, ezt a deg beállítással tudod elérni.

-radián: rad gomb.

-újfok: grad gomb.


2. Cosinus segítségével: A szög melletti befogó most 3 hosszegység. Tehát cos(alfa)=3/5=0,6. A visszakeresés most is hasonló az előzőekhez.


Remélem érthetően magyaráztam.

2018. febr. 11. 15:25
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm
2018. febr. 11. 15:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Hasznosak lehetnek a tanuláshoz a videók is. Például:

https://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY

2018. febr. 11. 15:46