Matek; okosabb vagy mint egy 5. -es?


én nem pedig már 11 be megyek és 4,85 volt az átlagom

ezt pedig egy 5.es gyerek kapta nyárra "ajándékba", meg még 19 másikat, ez az egyszerűbbek közt van. van még benne kombinatorika, mátrix, halmazelmélet, háromismeretlenes egyenlet, nagyon durva törtes sorozatok, stb. Mire kíváncsiak a tanárok? van e E.T. a tanteremben? apránként kiírom ide a többit is amivel nem tudtam mit kezdeni.


szóval a kérdéses egyenlet;

3^2x+9^x*3+3^2x+3=2511

(a sátor a hatványozás jele, tehát úgy kezdődik, hogy három a két ixediken....stb.) egyáltalán milyen tananyag ez? Én nem emlékszem hogy nekem bármikor a kitevőben lett volna ismeretlen, vagy már megint aludtam...?


2010. jún. 27. 15:04
1 2
 11/18 anonim válasza:

Ez ötödikes anyag lenne? Hát nem tudom,de mi ezeket nem akkor vettük. :D

Kombinatorika -> 10.ben

mátrixok -> emelt matekon említettük meg 2 perc erejéig

halmazelmélet-> na ezt talán már 5.ben előszedtük

háromismeretlenes egyenletek-> 10.ben


Szóval ezek alapján csak arra tudok következtetni, hogy az az iskola a legjobbak között lehet, ha már most elkezdték ezeket venni. :D


Sajnálatos módon az egyenletet nem tudom neked megoldani, de jónak tünik az elöző hozzászóló válasza :)

2010. jún. 27. 15:35
 12/18 anonim ***** válasza:

Hát ja ez biztos, hogy nem 9es anyag-.- h..lye tanár..:S Szegény gyerekek.

Amúgy tudom a megoldást.

3^2x-et fel lehet írni úgy, hogy (3^2)^x tehát 9^x-en

a 3^(2x+3)-ont pedig úgy, hogy (3^2)^x szor 3^3-on azaz 9^x-en szer 3^3

Így az egészből az lesz, hogy

9^x+3*9^x+27*9^x=2511

31*9^x=2511

9^x=81

x=9


Remélem sikerült érthetően leírnom, mert így neten elég nehéz:S

2010. jún. 27. 15:38
 13/18 anonim ***** válasza:
Nana, x=2, ne keverd a szorzással. :D
2010. jún. 27. 15:39
 14/18 anonim ***** válasza:
Jaj igen 2.. véletlen írtam 9-et mert már magamban közben szoroztam h 9szer 9:D elnézést... de a levezetésem az jó:D
2010. jún. 27. 15:41
 15/18 A kérdező kommentje:

tuti köszi

ez nagyon frappáns levezetés


de még ha elmondom hogy ez Romániában van a hegyekben egy olyan tanyavilágban hogy van olyan gyerek akinek 3 órát tart a suliba elgyalogolni, medvék és farkasok közt, és maximum a birkákat kell neki összeadni útközben, na akkor végképp nem értem ezt a feladatsort. És eközben gondot okoz a nebulónak leírni a kétezernegyvenet számokkal. Persze ez Magyarországon is így van szerintem, persze nem általánosítok, de tuti jobb lenne az alapokat sujkolni inkább.

2010. jún. 27. 15:59
 16/18 anonim ***** válasza:
én most voltam 7.-es, de ezt idén tanultuk, illetve szerepelhetett volna feladatként, de ötödikben biztos, hogy nem.
2010. jún. 29. 16:10
 17/18 anonim ***** válasza:
Hát én ezt 11. félév körül tanulhattam :o
2010. jún. 30. 20:40
 18/18 anonim ***** válasza:

A karaktertáblában vannak felsőindexes számok, és matematikai műveletjelek is. De ha valaki nem szereti a karakertáblát, akkor a Wikipédiából lehet még jól másolgatni őket:


[link]


egész pontosan innen


[link]


meg innen


[link]


(a törtek meg itt vannak, igaz, azok most nem kellettek:

[link]

)



Sajnos felsőindexes x nincs, de van felsőindexes n, így azzal fogom felírni az egyenletet (x helyett).


Tehát íme a megoldás levezetése, ahogy nekem összejött:


3²ⁿ + 3⋅9ⁿ + 3²ⁿ⁺³ = 2511


(3²)ⁿ + 3⋅(3²)ⁿ + 3²ⁿ⋅3³ = 2511


(3²)ⁿ + 3⋅(3²)ⁿ + (3²)ⁿ⋅3³ = 2511


9ⁿ + 3⋅9ⁿ + 9ⁿ⋅3³ = 2511


9ⁿ + 3⋅9ⁿ + 3³⋅9ⁿ = 2511


1⋅9ⁿ + 3⋅9ⁿ + 27⋅9ⁿ = 2511


(1 + 3 + 27)⋅9ⁿ = 2511


31⋅9ⁿ = 2511


9ⁿ = 81


n = 2

2010. júl. 1. 16:38
1 2