Matek házi. Valaki segítene?


A következő számhármasok közül melyik lehet hegyesszögű, tompaszögű, illetve derékszögű háromszög oldalainak mérőszáma?

(Megpróbálom valahogy leírni a táblázatot...)

Sorszám: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.

x cm: 8 10 14 13 15 20 24 45 33 0,9 3,4

y cm: 6 12 5 15 30 25 55 55 1,2 2,1

z cm: 10 20 8 12 15 20 7 15 44 1,5 2,9



Remélem jól lehet látni hogy mi hova tartozik... 😅🙂



2018. dec. 5. 17:11
 1/7 anonim ***** válasza:
Gondolom, a 9. háromszög y értéke kimaradt!
2018. dec. 5. 17:29
 2/7 anonim ***** válasza:
Azt érted amúgy, hogy mi a feladat?
2018. dec. 5. 17:32
 3/7 A kérdező kommentje:

Bocsánat, a 4. Y értéke maradt ki: 5



Hát... Igen értem.... De lenne erre valami könnyű megoldás, vagy mindet meg kellene egyesével szerkeszteni?

2018. dec. 5. 17:39
 4/7 anonim ***** válasza:
85%

Egyesével végig kell gondolni. (Persze, rajzolni is lehet.)

Elkezdtem itt:

[link]

(Még csak az első van kész - később több lesz ugyanitt)

2018. dec. 5. 17:47
 5/7 anonim ***** válasza:
Mi lenne ha kiszámolnád?
2018. dec. 5. 17:51
 6/7 anonim ***** válasza:
55%

Van. És mivel beírtad a kulcsszavakhoz a Pitagorasz-tételt, szerintem sejted, hogy azt kellene használni.

Azt tudjuk, hogy ha a háromszög oldalaira teljesül a Pitagorasz-tétel, akkor a háromszög derékszögű. Azonban azt is tudjuk, hogy ha nem teljesül, akkor vagy hegyesszögű, vagy tompaszögű. Ez csak attól függ, hogy az a^2+b^2 (a két kisebb oldal hosszát írjuk ide) vagy a c^2 a nagyobb; ha előbbi, akkor a háromszög hegyesszögű, ha a c^2, akkor tompaszögű, például a

második esetben: 10^2+12^2=244, 20^2=400, itt a "c^2" a nagyobb, tehát a háromszög tompaszögű

tizenegyedik esetben: 2,1^2+2,9^2=12,82, 3,4^2=11,56, itt az "a^2+b^2" a nagyobb, tehát ez hegyesszögű lesz.


Azonban még egy dolgot meg kell nézni; teljesülnie kell a háromszög-egyenlőtlenségnek, más különben nem beszélhetünk háromszögről. Például a harmadik feladatnál hiába lesz a 14^2=196 nagyobb, mint az 5^2+8^2=89, mégsem lesz tompaszögű a háromszög, mivel az oldalak nem határoznak meg háromszöget, mivel 5+8>14 nem teljesül.

2018. dec. 5. 17:54
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! 😊☺
2018. dec. 5. 18:20