Valaki segítene ebben a 2 kémia feladatban? Nagyon megköszönném


1. Hány cm3 0,210 mol/dm3 koncentrációjú (sűrűség:1,01 g/cm3) nátrium-hidroxid-oldattal közömbösíthető 10,0 cm3 40,0 m/m%-os, 1,31 g/cm3 sűrűségű kénsavoldat? Hány tömegszázalékos a közömbösített oldat a keletkezett sóra nézve?


2. 250,00 cm 2,00 mol/dm3 koncentrációjú kénsavoldat készítéséhez hány cm3 90,0 %(m/m)-os, 1,82 g/cm3 sûrûségû kénsavoldatot kell kimérni? Hány cm3 5,00 m/m%-os, 1,055 g/cm3 sûrûségû nátrium-hidroxid-oldat közömbösítené a készített oldatot?



2018. nov. 2. 12:55
 1/6 A kérdező kommentje:

Megoldás:

1. V(NaOH-oldat) = 509 cm3

1,44 m/m% Na2SO4

2. V(tömény kénsav) = 29,9 cm3

V(NaOH-oldat) = 758,3 cm3

2018. nov. 2. 12:59
 2/6 A kérdező kommentje:
a levezetésére lenne szükségem
2018. nov. 2. 12:59
 3/6 anonim ***** válasza:

Az első mindig a reakcióegyenlet:


2 NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2 H20


Tehát 2 mól lúg reagál 1 mól kénsavval.


Ki kell számolni hány mól kénsav van az oldatban

Pont kétszer annyi mól lúg kell

Ki kell számolni, hogy a szükséges lúg hány cm3 oldatban van.



A számítások nem egyszerűek, mert direkt a nem a számolható mennyiségeket adták meg.


n(kénsav)= ?


Folyadékoknál mól-t csak tömegből tudunk számolni

V= 10 cm3

m=?

Ró=m/V

m=Ró*V

m(oldat)= 1,31 * 10 = 13,1g

m(kénsav)=m(oldat)*100/40 =32,75 g ( tovább nem számolok)

n=m/M

M(kénsav)=2+32+4*16

n(kénsav)= m(kénsav) / M(kénsav)


n(NaOH) = n(kénsav)*2


n=V*c

V=n*c

c=0,21 mol/L

V=n(NaOH)*0,21 / ez dm3-ban lesz a kérdés cm3-ban van !


A sótartalmat is sokféleképpen lehet számolni.

Például:

Oldat tömege: a két oldat tömegének összege

Oldott anyag tömege:

- n(Na2SO4)=n(kénsav)

- M(Na2SO4)=

- m(Na2SO4)= M(Na2SO4) * n(Na2SO4)


c= Oldott anyag tömege / oldat tömege *100%



A második kérdés második fele ugyan ez. Az első fele pedig keverési egyenlettel könnyen számolható.

2018. nov. 2. 19:12
 4/6 A kérdező kommentje:
Próbálom megoldani így, többször is átnéztem már, levezettem, de nem jön ki az eredmény ami meg van adva..
2018. nov. 2. 22:52
 5/6 anonim ***** válasza:

Igazad van, az alábbi rész tényleg hibás:


n=V*c

V=n*c

V=n(NaOH)*0,21


Helyesen:


n=V*c

V=n/c

V=n(NaOH)/0,21


és így már ki is jön a megoldás.


Elnézést kérek !


Ha így sem megy, küld el a számításokat !

2018. nov. 3. 10:44
 6/6 A kérdező kommentje:
Sikerült! Köszönöm:)
2018. nov. 3. 13:41