Kémia? 9. o Semlegesítés? FONTOS! Borzasztóan megköszönném ha az alábbi feladatokat valaki elmagyarazná, hogy mit miért mivel és hogy!


Példa feladatok:


Számíts ki, hogy 15g H2SO4-et tartalmazó oldat semlegesítéséhez hány g KOH szükséges? /17, 1 g/


250 cm3 5m/m%-os HCL-oldathoz (sűrűsége: 1,023 g/cm3) hány g NaOH-ot kell adni,hogy az oldat semleges legyen? /14g/


20 cm3 1 mólos HNO3-oldathoz 9cm3 2 mólos KOH oldatot adunk.

Milyen kémhatású a keletkezett oldat?

Hány mólos az oldat a feleslegben maradt oldatra nézve? /0, 069 mol/dm3



2018. ápr. 23. 16:54
 1/2 Timofiev ***** válasza:
100%

1. Mindkettő erős sav illetve erős bázis, a kénsav kétértékű sav a kálium-hidroxid egyértékű bázis tehát egy mól kénsav semlegesítéséhez 2 mól KOH-ra van szükség.

Reakcióegyenlettel:

H2SO4 + 2 KOH = K2SO4 + 2 H2O


Ki kell számolni 15 g kénsav hány mól, és mint fentebb írtam annak a kétszerese szükséges a KOH-ból. Ezután KOH anyagmennyiségét átszámolod tömegre a moláris tömeget felhasználva.


2. Egyértékű erős sav + egyértékű erős bázis


HCl + NaOH = NaCl + H2O


ugyan úgy mint az elsőnél ki kell számolni az anyagmennyiségét a HCl-nek, aminek a lépései:

- Oldat tömegének kiszámítása a térfogatból és sűrűségből

- Oldat tömegéből és a tömegszázalékos összetételből kiszámolni hány g HCl van az oldatban

- HCl tömegéből anyagmennyiséget számolni ami egyenlő a

semlegesítéshez szükséges NaOH anyagmennyiségével, amiből meghatározható az NaOH tömege az NaOH moláris tömegét felhasználva.


3. Ugyan az a helyzet mint a 2. feladatban egyértékű sav vs. egyértékű bázis


HNO3 + KOH = KNO3 + H2O


az hogy mólos azt jelenti, hogy hám mól anyagot tartalmaz 1 dm^3 oldat. Mivel tudod hogy 1 dm^3-ben hány mól van és tudod hány dm^3-ed van (1 dm^3 = 1000 cm^3) ebből vagy egyenes arányossággal vagy egyéb módszerrel meghatározod a két anyag anyagmennyiségét és amelyikből több van annak a kémhatása lesz a keletkező oldat kémhatása. Ha a salétromsavból van több akkor savas ha a KOH-ból akkor lúgos, de nem csinálom meg helyetted egy egyszerű melyik a nagyobb szám remélem megy már 2. osztályos korod óta.


4. Mivel annyi több nem reagálhat el mint amennyit beleraktál (és mindkettő egyértékű!!!) a nagyobb anyagmennyiségből kivonod a kisebbet utána a kapott anyagmennyiséget elosztod az össztérfogattal (20 cm^3 + 9 cm^) (ami elméletben nem lenne szabad, de a papír bármit elbír), még érdemes átszámítani mol/cm^3-ből mol/dm^3-re, ami megadja hány mólos.


Remélem segítettem, sok sikert! Ha még van egyéb kérdésed csak tedd fel!

2018. ápr. 23. 17:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon kedves!!! Ezer köszönet! ❤
2018. ápr. 23. 17:27