Mennyi Z=8+6i négyzetgyöke?


Hali,

Komplex számok a téma és négyzetgyőkvonás...

Viszont óra végén volt és kapkodva magyarázta a tanár... Tudnátok segíteni?


F



2018. szept. 17. 21:17
 1/5 anonim ***** válasza:
56%

Célszerű átírni trigonometrikus alakra:

https://www.youtube.com/watch?v=Q-WyhZeNUpg

és ebből elvégezni a gyökvonást, majd az eredményt visszaírni.

2018. szept. 17. 21:27
 2/5 anonim ***** válasza:
Át kell írni trigonometrikus alakba. A gyököt úgy kapod meg, hogy az abszolút értékből gyököt vonsz, a szögfüggvények hasában lévő szöget pedig felezed.
2018. szept. 17. 21:30
 3/5 anonim ***** válasza:
Vagy exponenciális alakba.
2018. szept. 17. 22:09
 4/5 anonim ***** válasza:
84%

Vagy egyik sem;


Kellene tudni, hogy mit vettetek, de a "kezdet kezdetén" úgy magyarázzák, hogy:


Annyi biztos, hogy a gyökvonás eredményét is komplex alakban szeretnénk megkapni, vagyis felírható, hogy


gyök(8+6i) = a+bi, ahol a és b valós számok. Emeljünk négyzetre:

8 + 6i = a^2 + 2abi - b^2, kis átrendezés után:

(8) + [6i] = (a^2 - b^2) + [2abi]

A zárójelek csak a jobb áttekinthetőséget hivatottak ellátni. Tudjuk, hogy két komplex szám akkor egyenlő, hogyha a valós és a képzetes rész is megegyezik a két számban, esetünkben a valós részek a 8 és az a^2-b^2, a képzetes részek a 6i és a 2abi, így:


8 = a^2 - b^2

6i = 2abi


Nyilván ezeknek egyszerre kell teljesülniük, vagyis ezek egyenletrendszert alkotnak. Ennek megoldásai: a=-3 és b=-1, tehát az egyik keresett gyök a -3-i, a másik megoldás a=3 és b=1, így a 3+i a másik megoldás. Ha ezeket négyzetre emeled, akkor láthatod, hogy valóban az eredeti számot kapod vissza.


Ez a megoldási módszer nagyobb gyökszám esetén is működik, azonban sokkal hosszadalmasabb lenne a számolás, ezért a gyakorlatban ezt a megoldást nem is használják. Ott már sokkal egyszerűbbek azok a megoldások, amiket fent is taglaltak.

2018. szept. 17. 22:26
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek...

A trigonometrikus alak nem került még élő...

#4-es válasza áll legközelebb ahhoz amit órán csináltunk...

Köszi még egyszer... :)

2018. szept. 18. 08:08