Hogyan adhatók meg kanonikus alakban azok a komplex számok, amelyeknek egyik négyzetgyöke és ötödik gyöke azonos?

előre is köszi!
2014. febr. 21. 18:01
 1/1 bongolo ***** válasza:

Egyrészt tuti, hogy a komplex szám abszolút értéke 1, egyébként nem lehetne a √z meg ⁵√z ugyanannyi.

Ja, dehogynem, lehet 0 is!


a) z=0 az egyik megoldás


Egyébként az egységkörön van valahol.


Nevezzük a közös gyököt v-nek.

√z = v → z = v²

⁵√z = v → z = v⁵

z = v² = v⁵

Mivel v≠0, oszthatunk v²-tel:

1 = v³

Vagyis v = ∛1 a többi megoldás:


b) v = 1

z = 1 + 0·i


c) v = -1/2 + √3/2·i

z = v² = -1/2 − √3/2·i


d) ... rád bízom

2014. febr. 21. 22:49