Fizika feladat megoldása?

Figyelt kérdés

Adott egy konyhai serpenyő, melybe annyi étolajat önt a kísérletvezető, hogy az nem lepi el teljesen a serpenyő alján. A serpenyő egy üvegfallal van leválasztva, így nem tudunk rajta közvetlen mérést végezni és azt sem láthatjuk, hogy mikor kapcsolja be a kísérletvezető alatta a tűzhelyet. Adjon meg legalább három különböző módszert, amivel megállapítható, hogy a tűzhely be van kapcsolva és az étolaj éppen melegszik! Adjon meg legalább egy módszert, amivel megállapítható, hogy a felmelegedett étolaj éppen hűl!


1 módszer jutott eszembe, de kéne még 2... Én arra gondoltam, hogy amikor az olaj melegszik, akkor elkezd bugyogni, mint amikor forr a víz, de más nem jut eszembe. :\



2018. aug. 23. 16:57
 1/6 anonim ***** válasza:
65%

Olajszag, sistergés.


Ha hűl, akkor abbamarad a sistergés.

2018. aug. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
47%

Persze jó lenne tudni, hogy pontosan milyen körülmények között megy a kísérlet, mert például ha úgy el van szigetelve, hogy a fényen kívül semmi sem juthat ki a szobából, akkor a fenti megoldások bajosak. Ebben az esetben egyrész az jó, hogy bugyog, de az olaj lángra is tud kapni, akkor nyilván hőt kapott. Másik megoldás, hogy a serpenyő, mint anyag, hő hatására tágul. Ha látjuk, hogy tágul\kitágult, akkor szintén hőhatás érte, persze ugyanez igaz az olajra is. Hőkamerával pedig egyértelműen látható. Ha pedig hűl, akkor a serpenyő összemegy.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, de biztosan van még más megoldás is.

2018. aug. 23. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
31%
A hő „bezavarja” a levegőt (nem tudok rá jobb szót, szerintem érted, hogy mire gondolok).
2018. aug. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
63%

A hőkamera jó megoldás.

Az edény térfogatváltozása vagy átmérőváltozása szerintem mérhetetlen. Az 1m-es acél rúd pl. 100°C hőmérséklet növelésére csak 1.2 mm-t dilatál. Egy serpenyő átmérője kb. 25 cm, tehát a megváltozás kb. 0.3mm.


HA a hőmérsékletet 10°C pontossággal akarjuk mérni közvetetten a dilatációból, akkor ehhez 3 század mm pontosságú hosszmérő műszer kell.

Namost ehhez egy baromi nagy mikrométer kéne...


A másik, a modelltörvény megállapítása: Vagy méréssel kell elvégezni a hőmérséklet-átmérőváltozás kalibrációját, vagy számítással.

A számításhoz hőtani differenciálegyenletet kell megoldani forgásszimmetrikus feltétel mellett.

2018. aug. 23. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A hőkamera nem lát át az üvegen. Ellenben az olajfolt növekvő mérete a hőtágulás miatt láthatónak tűnik. Idővel aztán valóban bugyborékolni fog, aztán szerintem mielőtt meggyullad, be is sötétedik és füstöl. Talán az üveglap is párásodik egy kicsit az elején, aztán kormos lesz. Amikor pedig leég a tanterem, elviszik a tanárt egy kis cellába.
2018. szept. 2. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Amikor kezd forrósodni az üveg, darabokra törik. Mikor kezd kihűlni ,ki tudod szedni a szilánkokat.

Ha nem törik el az üveg, akkor valami hőérzékeny anyag kell. Például gyertya faggyú. Ha olvad, melegszik, ha kezd szilárdulni, akkor hűl.

( Ja, és a legyek is másképpen szállnak rá, ha már nem annyira forró )

2018. szept. 8. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!