Gizi és Panna fagyizni mennek. 6 fajta fagyi közül választhatnak. Panna a 6 fajta fagyi közül csak négyet szeret. Gizi három gombóc fagyit vesz. Mennyi a valószínűsége annak hogy a három gombóc között lesz olyan amit szeret Panna?2018. jún. 1. 18:08
1/2 anonim válasza:
Összes eset, ha a sorrend számít és egy fajtából többet is vehet: 6*6*6=216
Rossz eset: csak abból választ, amit Panna nem szeret: 2*2*2=8
Kedvező eset: összes-rossz=216-8=208
Valószínűség: kedvező/összes=208/216=26/27, tehát 26/27 a valószínűsége annak, hogy a választott gombócok között lesz olyan, amelyet Panna szeret.
Ha mindegyik fajtából legfeljebb 1-et választhat, akkor a skatulya-elv értelmében biztosan fog olyat is választani, amelyet Panna szeret (mivel ha elsőnek kiválasztja a két rosszat, melléjük már csak jót választhat), ekkor a valószínűség 1.
2/2 anonim válasza:
Ha Gizi gombócvásárlásai mindentől függetlenek (attól is, milyen gombócot vett már - ez életszerűtlen amúgy), akkor 1/3 az esélye anmak, hogy nem szeret Panna Gizi fagyijából semmit az első gombóc után. A harmadik után 1/3*1/3*1/3. Ezt kivonva 1-ből adódik a megoldás.