Tud valaki nekem ebben segítenI?
Hány cm3 vizet kell adni 100 cm3 28tömeg%-os sósavoldathoz (sűrűsége 1.14 g/cm3), hogy 10 tömeg%-os oldatot kapjunk?
2018. júl. 3. 13:01
1/2 anonim válasza:
Az oldat tömege 100*1,14=114 g, ennek 28%-a a só, vagyis 114*(28/100)=31,92 g sót tartalmaz.
Ha x gramm vizet hozzáöntünk a sóoldathoz, akkor a só mennyisége nem változik, vagyis 31,92 g lesz benne, az oldat tömege 114+x g lesz. Azt akarjuk, hogy az oldat 10%-a 31,92 legyen, tehát ezt az egyenletet írhatjuk fel:
(114+x)*(10/100)=31,92, ennek megoldása x=205,2, vagyis 205,2 gramm vízre van szükség; ekkor 114+205,2=319,2 grammos lesz az oldatunk, és ennek a 10%-a valóban 31,92, tehát jól számoltunk.
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2018. júl. 3. 17:14