A. Keres 100000 Ft-ot. B. Keres 110000 Ft-ot. A. Minden evben 2%-val több fizetésemelést kap, mint B. Hány év múlva fog A. ugyanannyit keresni, mint B. , ha a fizetésemelés mértéke 10%? (A. -nak 10+2%. ) Ugyanez 8%-nál? Megoldóképlet esetleg?


2018. aug. 23. 14:45
 1/4 anonim ***** válasza:
61%

A az n-edik évben 100000*1,12^n forintot, míg B 110000*1,1^n forintot fog keresni. Mivel azt akarjuk, hogy ugyanannyi legyen a keresetük, ezért:


100000*1,12^n = 110000*1,1^n, ennek megoldása nem egész szám, tehát ilyen soha nem lesz. Ha az a kérdés, hogy mikor fog többet keresni A B-nél, akkor a válasz az, hogy n=6, tehát 6 év múlva.


Hasonló tematika szerint megy a másik is.

2018. aug. 23. 14:58
 2/4 A kérdező kommentje:

Ez a jel: ^ mit jelent?

(Bocs, de nem vagyok matematikus...)

2018. aug. 24. 15:34
 3/4 anonim ***** válasza:

Ehhez nem kell matematikusnak lenni, ellenben jobb, ha ismered, mert ha (többek között) ide kiírsz egy kérdést, akkor ezt fogják használni.

A hatványozást jelölik így, például 5^3=5*5*5=125, tehát itt az 1,1^n azt jelenti, hogy 1,1*1,1*...*1,1, ahol n darab 1,1-es van.

2018. aug. 24. 17:41
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi!!!

Így már érthető lett.

Kerestem a matematikai jelölések között, de nem találtam.

2018. aug. 25. 19:50