Az N pozitív egész szám pozitív osztóinak a szorzata 3^595. Határozzuk meg az N szám utolsó számjegyét!?

2018. aug. 9. 20:00
 1/6 Koplárovics Béci ***** válasza:
12%
3^35 utolsó számjegye a 7.
2018. aug. 9. 20:24
 2/6 Koplárovics Béci ***** válasza:
44%
ŐŐŐ, nem :) Mert a N=3^34, ennek meg 9 a vége.
2018. aug. 9. 20:27
 3/6 A kérdező kommentje:
Mi van??
2018. aug. 9. 20:43
 4/6 bollocks ***** válasza:
71%
Az van, hogy Koplárovics Béci meghatározta N utolsó számjegyét, ilyenkor illik megköszönni neki.
2018. aug. 9. 22:06
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az osztók szorzata háromhatvány, ez csak úgy lehet, hogy háromhatványokat szoroztunk össze (mivel a 3 prímszám).

Tegyük fel, hogy az N számnak a legnagyobb osztója 3^k, ekkor nyilván osztója a 3^(k-1), a 3^(k-2), és így tovább, egészen 3^0=1-ig. Ezek szorzata: 1*3*3^2*...*3^(k-2)*3^(k-1)*3^k, a hatványozás azonosságai szerint ez 3^(1+2+...+(k-2)+(k-1)+k)-nak felel meg, ennek kell 3^595-nek lennie:


3^(1+2+...+(k-2)+(k-1)+k) = 3^595


A hatványfüggvény szigorú monotonitása miatt ennek csak ott van megoldása, ahol a kitevők egyenlők, így:


1+2+...+(k-2)+(k-1)+k = 595


Itt két lehetőség van; vagy összeadod 1-től az egész számokat, amíg 595-höz nem jutsz, vagy talán észreveheted, hogy a két szélső tag összege mindig ugyanannyi, vagyis 1+k, és ezzel kezdesz valamit, de ha ismered a számtani sorozat összegképletére vonatkozóakat, akkor azt is használhatod. Maradjunk most az utóbbinál; a sorozat első tagja 1, utolsó tagja k, ami éppen a k-adik taggal egyezik meg, így k darab tag van a sorozatban. Így az összegük (1+k)*k/2, ennek kell 595-nek lennie, ez k=34 esetén lesz így, tehát a keresett szám legnagyobb osztója a 3^34, tehát a keresett szám a 3^34.


Ennek meg tudod határozni az utolsó számjegyét?

2018. aug. 9. 22:59
 6/6 A kérdező kommentje:
#5 köszönöm szépen az értelmes választ. Igen megtudom határozni.
2018. aug. 10. 09:47