1. Két egész szám szorzata mindig egész szám.

2. Két páratlan szám szorzata mindig páratlan szám.

3. Két páros szám szorzata mindig páros szám.

4. Két egymást követő egész szám szorzata mindig páros szám.


Tudtok még hasonlókat? Bizonyítanátok azokat is? Esetleg tudtok linkelni?


2018. júl. 27. 12:48
 1/7 anonim ***** válasza:
10%

1. Legyen a szorzat a*b, ahol a és b is pozitív egész számok. Definíció szerint a*b=b+b+b+...+b, ahol az összegben a darab b van, ezek összege pedig értelemszerűen egész lesz.

Ha a vagy b vagy mindkettő 0, akkor a szorzat értéke 0, ami szintén egész.

Ha valamelyik negatív, akkor az csak a szorzat előjelére van hatással, például 6*5=30, de (-6)*5 és 6*(-5) is -30, ami szintén egész, tehát a negatív számkörben vett szorzás visszavezethető a fentire.


2. Tudjuk, hogy egy szám akkor osztható 2-vel, hogyha az utolsó számjegye 0;2;4;6 vagy 8. Azt is tudjuk, hogy ha két számot összeszorzunk, akkor a szorzat utolsó számjegyét a tényezők utolsó számjegyeinek szorzatából kapjuk, például 578*257=148546, de 7*8=56, és ennek az utolsó számjegy a szorzaté is.

Ha veszed a páratlan számjegyeket, és azokat az összes lehetséges módon összeszorzod (tehát 1*1, 1*3, 1*5, ... 9*5, 9*7, 9*9), akkor ezek a szorzatok sosem fognak 0;2;4;6;8-ra végződni, tehát két páratlan szám szorzata mindig páratlan lesz.


3. Ennek a bizonyítása ugyanúgy megy, mint a 2-esnek, csak a páros végződésekkel csinálod meg.


4. Ha a kisebb szám 0-ra végzősik, akkor a nagyobbik 1-re, 0*1=0, tehát a szorzatuk páros lesz. Ha a kisebbik szám 1-re végződik, akkor a nagyobbik 2-re, 1*2=2, ez is páros. És így tovább egészen 9*0-ig, és mindig páros végződést fogsz kapni.

2018. júl. 27. 13:11
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem én pontoztalak le! De aki lepontozta a #1 válaszolót, az tudna jobb választ adni?
2018. júl. 27. 18:02
 3/7 anonim ***** válasza:

Lepontozási hullám uralkodik a honlapon jelenleg. Engem is lepontoznak újabban.

Nevetséges, hogy a sok hozzá nem értő idióta csak a piros kezet nyomogatja.

Úgyhogy erről ennyit.


Az 1-es válaszban nem látok én sem kivetnivalót.

2018. júl. 27. 19:17
 4/7 A kérdező kommentje:

"Azt is tudjuk, hogy ha két számot összeszorzunk, akkor a szorzat utolsó számjegyét a tényezők utolsó számjegyeinek szorzatából kapjuk"


Ezt nem értem. Ezt el tudnád magyarázni?

2018. júl. 27. 20:41
 5/7 anonim ***** válasza:
Adtam hozzá példát. Ennél jobban nem tudom, hogy hogyan lehetne elmagyarázni.
2018. júl. 27. 21:23
 6/7 bongolo ***** válasza:

Az elsőt szerintem is valahogy így érdemes bizonyítani, de a többit én máshogy csinálnám, amik ezen alapulnak:


Páros az a szám, ami felírható 2·n alakban, ahol n egész.

Páratlan az a szám, ami nem írható fel 2·n alakban, hanem csak 2·n+1 alakban írható fel.


2. Az egyik legyen 2n+1, a másik 2k+1. Ezek szorzata:

(2n+1)(2k+1) = 2n·2k+2n+2k+1 = 2(n·2k+n+k)+1

Vagyis nem érható fel 2·valami alakban, annál 1-gyel nagyobb, ezért páratlan.


3. Az egyik legyen 2n, a másik 2k:

2n·2k = 2·(n·2k)

Felírható 2·valami alakban, páros.


4.

Ha a kisebbik szám páros, vagyis 2n, akkor a nagyobbik 2n+1, páratlan.

Ha a kisebbik szám páratlan, vagyis 2n+1, akkor a nagyobbik (2n+1)+1=2n+2=2·(n+1), vagyis páros.

Egy páros és egy páratlan szám szorzata pedig páros, hisz:

2n·(2k+1)=2·(n(2k+1))=2·valami

2018. júl. 31. 23:18
 7/7 anonim ***** válasza:

Szándékosan nem ezzel a módszerrel bizonyítottam; nem tudom, hogy a Kérdező milyen szinten van algebrából.

Úgy gondolom, hogy az én megoldásom sokkal elemibb, persze cserébe egy picit hosszadalmasabb, és nem is olyan "szép", de a feladat bonyolultságából fakadóan azzal a módszerrel is hamar megoldásra jutunk.

2018. júl. 31. 23:35