Ezt az egyenletet csak másodfokú megoldóképlettel lehet megoldani?


(7x+2)(7x+3) = 2005


A könyvben az elsőfokú egyenleteknél találtam. Miért adnak fel másodfokú egyenletet, hogyha még csak az első fokúnál tartunk a könyvben?


2018. júl. 26. 22:12
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
43%

Yupp:

1.elvégzed a szorzást majd redukálsz 0-ra

2.49x^2+35x-1999=0

3.belyettesitsz a képletbe.

4.x1= [gyökalatt(8021)-5]/14,illetve

x2=-[gyökalatt(8021)-5]/14

2018. júl. 26. 22:26
 2/18 uno20001 ***** válasza:
67%

Nincs semmilyen kikötés mellette, hogy pl. x az csak pozitív egész szám lehet? (mondjuk ekkor nincs megoldása)


Ha nincs, akkor viszont igen, valamilyen másodfokú egyenlet megoldásához használt technikát kell használnod. (de a másodfokú megoldóképlet a legegyszerűbb, mivel nincs racionális gyöke az egyenletnek)

2018. júl. 26. 22:27
 3/18 anonim ***** válasza:
43%

Nem létezik olyan másodfokú egyenlet, amely csak megoldóképlettel lehetne megoldható. Mindenesetre a egyenletnek nincs racionális megoldása (tehát valami "csúnya" gyökös alakú számok a megoldásai), így csak a lineáris egyenletekre hajazva nem megoldható.


Biztos, hogy ez a feladat?

2018. júl. 26. 22:31
 4/18 A kérdező kommentje:

"Nincs semmilyen kikötés mellette, hogy pl. x az csak pozitív egész szám lehet?"


De van!! Honnan tudtad? ha van kikötés, akkor hogyan kell megoldani? Honnan láthatjuk ránézésre, hogy nincs megoldása?

2018. júl. 26. 22:43
 5/18 A kérdező kommentje:
Az eddig tanultak alapján én hogyan tudnám a másodfokú egyenlet nélkül megoldani?
2018. júl. 26. 22:44
 6/18 anonim ***** válasza:
31%

Nem tudjuk, hogy mik azok az "eddigiek", de ha már találkoztál az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 képlettel, akkor van elég tudásod ahhoz, hogy megold.


Abból gondolta, hogy általában az ilyen feladatokat, pláne úgy, hogy nincs megfelelő előképzettséged, az egész számok halmazáról szokták a választ várni. Ebben az esetben a bal oldalon két egész szám szorzata van, aminek az értéke csak úgy lehet 2005, hogyha mindkettő osztója a 2005-nek, például 2*3=6, és a 6-nak a 2 és a 3 is osztója.

Ha jobban megnézzük, akkor két egymás utáni szám szorzatát látjuk (mivel a 7x+3 1-gyel nagyobb a 7x+2-nél), ezek szorzata pedig óhatatlanul is páros, így 2005 nem lehet semmi szín alatt, tehát az egyenletnek nincs megoldása az egész számok halmazán.

2018. júl. 26. 22:55
 7/18 anonim ***** válasza:
13%

#6: Ez így nem jó. A jobb oldalon egy másodfokú polinom van, aminek a függvénye egy parabola, ami viszont a számegyenes minden helyén felvesz egy értéket, emiatt a 2005-öt is, még pedig kétszer, tehát tuti, hogy van két megoldása az egyenletnek.

A hiba ott csúszott abba, amit mondtál, hogy a paritás csak egész számokon van értelmezve. Itt viszont semmi nem köti ki, hogy x egész szám kellene, hogy legyen. Ha x racionális, akkor a két szorzótényező is lehet az, így a szorzat eredménye már lehet páratlan. Amit a #1 mondott, az jó megoldás. Ha elvégzed a visszahelyettesítést majd a szorzást, valóban 2005-öt kapsz eredményül.

2018. júl. 27. 00:42
 8/18 anonim ***** válasza:
18%
Egyébként simán lehet csak hiba a könyvben, hogy az elsőfokúhoz tették ezt a feladatot. Mivel nincs "szép" megoldása ennek, ezért ha létezik is valami spéci trükk a megoldás kiderítésére (bár nekem sem jut eszembe), akkor se lenne olyan ez a feladat, ami elsőfokú matekfeladatoknál szokás. Elsőfokúnál általában azt használjuk ki, hogy be van szorozva mindkét oldal (x+a)-val tetszőleges a esetén, így ha x-et (-a)-nak választjuk, akkor triviális 0=0 eredményt kapunk, ezért x=(-a) megoldása az egyenletnek. Néhány kikötés mellett tényleg lehet trükköket alkalmazni, pl. amit a #6-os ír, ha ismert lenne, hogy x csak egész szám lehet, akkor tényleg nem lenne megoldás, mert ismert, hogy páros * páratlan = páros.
2018. júl. 27. 00:52
 9/18 anonim ***** válasza:
72%

7-es; te elolvastad azt, amit leírtam? Ha igen, sikerült értelmezni rendesen?

Egyébként meg köszönöm a lepontozást.. Úgy látom, hogy a piros gomb nyomogatása sokkal jobban megy, mint a szövegértés...

2018. júl. 27. 00:58
 10/18 anonim ***** válasza:
18%

Ó, valóban, bocsi. Kicsit késő van már, végig azt hittem te a racionális számok halmazáról beszéltél. Amúgy nem én pontoztam le, amit írtál.

Minden esetre, én még kikötések mellett se találnék módszert ezeknek a megoldásoknak a felírására a megoldóképlet nélkül, így továbbra is hibára gyanakszom.

2018. júl. 27. 01:11
1 2