Ezt az egyenletet csak másodfokú megoldóképlettel lehet megoldani?
(7x+2)(7x+3) = 2005
A könyvben az elsőfokú egyenleteknél találtam. Miért adnak fel másodfokú egyenletet, hogyha még csak az első fokúnál tartunk a könyvben?
Yupp:
1.elvégzed a szorzást majd redukálsz 0-ra
2.49x^2+35x-1999=0
3.belyettesitsz a képletbe.
4.x1= [gyökalatt(8021)-5]/14,illetve
x2=-[gyökalatt(8021)-5]/14
Nincs semmilyen kikötés mellette, hogy pl. x az csak pozitív egész szám lehet? (mondjuk ekkor nincs megoldása)
Ha nincs, akkor viszont igen, valamilyen másodfokú egyenlet megoldásához használt technikát kell használnod. (de a másodfokú megoldóképlet a legegyszerűbb, mivel nincs racionális gyöke az egyenletnek)
Nem létezik olyan másodfokú egyenlet, amely csak megoldóképlettel lehetne megoldható. Mindenesetre a egyenletnek nincs racionális megoldása (tehát valami "csúnya" gyökös alakú számok a megoldásai), így csak a lineáris egyenletekre hajazva nem megoldható.
Biztos, hogy ez a feladat?
"Nincs semmilyen kikötés mellette, hogy pl. x az csak pozitív egész szám lehet?"
De van!! Honnan tudtad? ha van kikötés, akkor hogyan kell megoldani? Honnan láthatjuk ránézésre, hogy nincs megoldása?
Nem tudjuk, hogy mik azok az "eddigiek", de ha már találkoztál az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 képlettel, akkor van elég tudásod ahhoz, hogy megold.
Abból gondolta, hogy általában az ilyen feladatokat, pláne úgy, hogy nincs megfelelő előképzettséged, az egész számok halmazáról szokták a választ várni. Ebben az esetben a bal oldalon két egész szám szorzata van, aminek az értéke csak úgy lehet 2005, hogyha mindkettő osztója a 2005-nek, például 2*3=6, és a 6-nak a 2 és a 3 is osztója.
Ha jobban megnézzük, akkor két egymás utáni szám szorzatát látjuk (mivel a 7x+3 1-gyel nagyobb a 7x+2-nél), ezek szorzata pedig óhatatlanul is páros, így 2005 nem lehet semmi szín alatt, tehát az egyenletnek nincs megoldása az egész számok halmazán.
#6: Ez így nem jó. A jobb oldalon egy másodfokú polinom van, aminek a függvénye egy parabola, ami viszont a számegyenes minden helyén felvesz egy értéket, emiatt a 2005-öt is, még pedig kétszer, tehát tuti, hogy van két megoldása az egyenletnek.
A hiba ott csúszott abba, amit mondtál, hogy a paritás csak egész számokon van értelmezve. Itt viszont semmi nem köti ki, hogy x egész szám kellene, hogy legyen. Ha x racionális, akkor a két szorzótényező is lehet az, így a szorzat eredménye már lehet páratlan. Amit a #1 mondott, az jó megoldás. Ha elvégzed a visszahelyettesítést majd a szorzást, valóban 2005-öt kapsz eredményül.
7-es; te elolvastad azt, amit leírtam? Ha igen, sikerült értelmezni rendesen?
Egyébként meg köszönöm a lepontozást.. Úgy látom, hogy a piros gomb nyomogatása sokkal jobban megy, mint a szövegértés...
Ó, valóban, bocsi. Kicsit késő van már, végig azt hittem te a racionális számok halmazáról beszéltél. Amúgy nem én pontoztam le, amit írtál.
Minden esetre, én még kikötések mellett se találnék módszert ezeknek a megoldásoknak a felírására a megoldóképlet nélkül, így továbbra is hibára gyanakszom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!