Milyen kikötést kell írni az alábbi egyenletnél, és hogyan kell megoldani az egyenletet?

gyök(x-3) = 2-x
2018. júl. 26. 13:45
 1/9 anonim ***** válasza:
alapesetben nemnlehet gyok alatt negativ szam
2018. júl. 26. 13:50
 2/9 anonim ***** válasza:
Mivel a gyök alatt nem lehet negatív,ezért x-3>=0, illetve a jobb oldalra is jön a kikötés mivel gyök nem lehet nem negatív 2-x>=0
2018. júl. 26. 13:52
 3/9 anonim ***** válasza:
57%

x-3 >= 0 -> x >= 3

És 2-x >= 0 -> x <= 2


Tehát az értelmezési tartomány [-∞;2] és [3;∞]


Mivel megcsináltuk a kikötéseket, ezért négyzetre emelhetünk

Így lesz az egyenletből

x-3 = (2-x)^2

x-3 = 4-4x+x^2

Rendezés

x^2-3x-1 = 0


Másodfokú egyenlet megoldása innentől szerintem menni fog :D

2018. júl. 26. 13:52
 4/9 A kérdező kommentje:
De ez még csak az elsőfokú egyismeretlenes egyenletek közé tartozik! A másodfokú még nem tartozik ehhez az anyagrészhez, tehát úgy kell megkapnunk a gyököket, hogy nem használunk másodfokú megoldóképletet.
2018. júl. 26. 14:43
 5/9 A kérdező kommentje:

"Mivel a gyök alatt nem lehet negatív,ezért x-3>=0, illetve a jobb oldalra is jön a kikötés mivel gyök nem lehet nem negatív 2-x>=0"


De csak páros gyök alatt nem lehet negatív szám nem? És csak páros gyök nem lehet nem negatív, nem?

2018. júl. 26. 15:10
 6/9 anonim ***** válasza:

"De ez még csak az elsőfokú egyismeretlenes egyenletek közé tartozik! "


Nem ahhoz tartozik, ez gyökös egyenlet, nem elsőfokú.


Kikötésnél csak azt kell felírni, hogy

x-3>=0.

x>=3.


A másik oldalt a kikötésnél nem kell vizsgálni. Viszont a végén meg kell vizsgálni, hogy hamis gyököt kaptunk-e, vagy valódit.


Okos megoldás, ha előre kiírjuk, hogy 2-x>=0 esetén lehetnek csak megoldások.

De ez ettől még nem kikötés.


Igen párosgyök(valami) esetén ki kell kötni, hogy valami >=0

2018. júl. 26. 15:20
 7/9 uno20001 ***** válasza:

Ez igazából nem egy elsőfokú egyenlet, hiszen van benne "feledfokú" x hatvány is (a gyökös tag), ezért csak négyzetre-emeléssel lehet megoldani.


A másik oldalra (2-x) azért érdemes kikötést írni (vagy inkább "értékkészlet" vizsgálni), mert (x)^2 = (-x)^2. Ha a másik oldal "pozitivitását" nem vizsgáljuk, akkor kaphatunk olyat, hogy az sqrt(x) = x-6 egyenlet megoldásai 4 és 9. (természetesen csak a kilenc megoldásai az eredeti egyenletnek) Ennek oka, hogy a négyzetre-emelés után kapott egyenletnek ( x = (x-6)^2 ) már a 4 is megoldása.

2018. júl. 26. 15:37
 8/9 A kérdező kommentje:
De ha x-nek nagyobbnak vagy egyenlőnek kell lennie mint három, akkor a kettő alatti számok rögtön ki is esnek! Hiszen a kikötést az egész egyenletre írjuk, nem csak az egyik felére!
2018. júl. 26. 16:50
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez így van. Értékkészlet vizsgálattal látható, hogy ennek az egyenletnek nincs megoldása.


kikötés: x>=3

A bal oldal értékkészlete: >=0

A jobb oldal értékkészlete: <=-1


Sose lesz egyenlő a két oldal.


De ha valaki ezt nem veszi észre, akkor

megcsinálja a kikötést

négyzetre emel

megoldja a másodfokú egyenletet

a gyököket visszaellenőrzi


kijön neki, hogy nincs valós gyök.


Mindkét módszer jó.

2018. júl. 26. 17:17