Hogy lehet egy végtelen sugarú gömbben egyértelmű sorrendet felállítani belső pontok között pusztán azok elrendezésével?
A középpont ugyan egy kitüntetett pont, mindig bárhonnan azonosítható (amennyiben a belső objektumok nem takarják ki), de egyre növekvő (végtelen) számú objektumot (belső pontot) szeretnék elhelyezni, úgy högy közben a közöttük történő mozgásra is "elég hely" maradjon.
A belső pontok között egy mozgó objektumot szeretnék navigálni, ezért fontos, hogy a belső objektumok/pontok mindig azonosíthatóak legyenek, bármilyen helyzetben is van a navigálandó objektum.
Milyen elrendezésben érdemes a belső pontokat felvenni a térben, hogy a navigálandó objektum helyzete a térben mindig egyértelműen meghatározható legyen, és az is, hogy melyik belső objektumhoz van közel?
#10
"szóval visszajutottunk a koordináta rendszerhez"
hát a kérdés igazából nem zárta ki a koordinátarendszer használatát, szval nem is feltétlen "visszajutni" hozzá...
#11
"továbbra sem értem, milyen formában akarod megtudni a saját pozíciódat, tehát konkrétan milyen adatokat akarsz eredményként megkapni"
-> pedig ezt leírtam az előző kommentemben: a környező objektumokból (pusztán azok egymáshoz képesti pozíciójukból) akarom meghatározni a középpont irányát és távolságát (vagy esetleg más nem szomszédos objektumok helyzetét)
Ezért is van a kérdésben, hogy milyen "elrendezésben/sorrendben" érdemes felvenni a térbe a belső pontokat, hogy ez legkönnyebben kivitelezhető legyen?
"a környező objektumokból (pusztán azok egymáshoz képesti pozíciójukból) akarom meghatározni a középpont irányát és távolságát"
Ez oké, de pl. az irányt milyen formában? Tudnál egy konkrét példát írni? (Pl. Kelet 20 fok; Észak 30 fok ...?)
persze, az irány legyen mondjuk ilyen formában megadva:
ahhoz a ponthoz képest, ami mondjuk az orrom, vagy bármely rögzített pont a látóteremben (akár egy belső objektum), a center mondjuk 63 fokra balra és 24 fokra lefele van, 8234 km távolságban.
de lehet máshogy is, a centrális pont koordináta rendszerében, teljesen mindegy..
itt a hangsúly nem azon van, hogy adom meg a helyzetet a térben, hanem azon, hogyan találom ki pusztán a belső pontok elrendezéséből az aktuális pozíciót, vagy hogyan rendezzem el ezeket az objektumokat a térben, hogy a lehető leghatékonyabban ismerjem fel a helyzetemet a centrumhoz/origóhoz/kijelölt középponthoz képest.
>"mondjuk 63 fokra balra és 24 fokra lefele van"
És ha elforgatod a gépet a hossztengelye mentén? Már ha van eleje, hátulja, haladási iránya. :) Ha pontszerű, akkor ennek pláne nincs értelme.
Még egyszer: két lehetőséged van. Vagy kialakítasz egy globális koordináta rendszert, vagy mondjuk ismered minden objektum egymástól és tőled való távolságát és egy egyenletrendszert megoldva megkapod a helyzetedet, de akkor is a többi objektum irányához viszonyított szögeket kapsz. Ez a bonyolultabb. Attól függ, mi a konkrét feladat. Mondjuk egy műhold esetében ez járható út, egy szimulátor játéknál felesleges proci-terhelés.
Mi a baj a koordináta rendszerrel? :)
"Mi a baj a koordináta rendszerrel?"
úgy érzem, hogy nem jött át az alapgondolat... a koordinátarendszerrel NINCS baj, mint ahogy már korábban leírtam, DE a navigálandó objektum sosem tudja, hogy egy felvett koordináta rendszernem melyik részén tartózkodnok...
a navigálandó objektum bárhova ugorhat a göbbeön belül, nem is biztos, hogy tudja hova, de mindig meg kell tudnia hatázozni pozícióját a könyező pontok alapján..
"És ha elforgatod a gépet a hossztengelye mentén? Már ha van eleje, hátulja, haladási iránya. :) Ha pontszerű, akkor ennek pláne nincs értelme."
Ha "orra" van (ahogy korábban írtam), akkor nem lehet pontszerű...
Ráadásul SENKI nem írt forgatási transzformációkról... Ha elforgatod, akkor újraszámolod és kész... Nyugodtan lehet feltételezni, hogy a belső pontok statikusak, a helyzet nem változik, nem forog stb...
Szándékosan nem is írtam ilyesmit a kérdésbe, nem kell kitalálni hozzá extra feltételeket...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!