Adiabatikus állapotvaltozas. V1=15V2 P1=10ötödiken x=1.4 p2=P1* (V1/V2) x-iken.4.43Mpa. Hőmérséklet=P1*V1/p2*V2=T1/T2 V1=15V2 T1=293K hogyan jön az alábbi behellyettesites?

T2=T1*P2V2/P1V1=293*44.3/15 hogyan lesz 44.3 p2V2 értéke, és p1V1 15? Nem értem.
2018. jún. 13. 17:47
 1/9 anonim ***** válasza:
Igy szavakkal eleg nehezen kibogaraszhato a lenyeg... inkabb fotozd le es azt rakd fel
2018. jún. 13. 18:04
 2/9 anonim ***** válasza:

Szerintem egyszerűen csak annyi van, hogy nem a p2*V2 értéke lett 44.3, hanem a p2/p1-é, és hasonlóan a V2/V1 helyére írtak 15-öt, nem pedig a p1*V1 helyére.


(Amúgy minden képlet egy sorba ömlesztve, zárójelek nélkül, elírásokkal, tényleg elég nehezen átlátható.)

2018. jún. 13. 18:39
 3/9 anonim ***** válasza:
Illetve 1/15-öt, természetesen.
2018. jún. 13. 18:40
 4/9 A kérdező kommentje:

De jó lenne ha fényképet is fel tudnék tölteni...Így szól a kérdés:

A 20C hőmérsékletű 10^5Pa nyomású levegőt összenyomjuk eredeti térfogatának 15-ödére. Mekkora a levegő nyomása, mennyire emelkedik a hőmérséklete?

2018. jún. 13. 18:50
 5/9 A kérdező kommentje:
Mobilon írtam a kérdést, ott elég nehézkes...
2018. jún. 13. 18:51
 6/9 anonim válasza:
Nekem 44,4x10^5Pa és 855K jön ki. többiek?
2018. jún. 13. 19:29
 7/9 anonim ***** válasza:

Ez egyszerű képlet behelyettesítést.


adatok:

V2/V1 = 1/15

T1 = 293K

p1 = 10^5 pa


kérdés p2 és T2


Képlet:

p1/p2 = (v2/v1)^kappa


kappa az adiabatikus kitevő, levegőnél 1,4.


p1/p2 = (1/15)^1,4


p1/p2 = 1/15^1,4

p1*15^1,4/p2=1

p2 = p1*15^1,4 = 10^5*15^1,4 = 44,3*10^5 = 4,43*10^6 Pa


Másik képlet:

T1/T2 = (v2/v1)^(kappa-1)

T1/T2 = (1/15)^0,4

T1/T2 = 1/15^0,4


T2 = T1*15^0,4 = 293 * 2,95 = 865 K

2018. jún. 13. 19:43
 8/9 A kérdező kommentje:
Tökéletes válasz köszönöm.
2018. jún. 13. 20:59
 9/9 anonim ***** válasza:

Egyébként, ha p2 megvan, akkor a


p1*V1/T1 = p2*V2/T2 képlettel is számolható T2


T2 = p2/p1 * V2/V1 * T1


p2/p1 = 15^1,4 ezt írjuk be így:


T2 = 15^1,4 *1/15 * T1


Az 1/15 = 15^(-1) azaz


= 15^1,4 *15^(-1) * T1 = 15^0,4*T1


Ugyanaz, mint az előbb.

2018. jún. 14. 14:21