Fizika, állapotváltozás. Hogy kell?


Egy tóban 15 m mélyen, ahol a hőmérséklet 10°C(283 K) egy légbuborék térfogata 3 köbcentiméter. Mekkora a térfogata ,amikor feljön felszínre, ahol a víz hőmérséklete 20°C(293 K).(A 10 m magas vízoszlop nyomása megegyezik a külső légynyomás P0 (P alsóindex:nulla)=100kPa értékével)?

..

kiírtam az adatokat , lerajzoltam és felírtam ezt a z összefüggést: P1*V1=P2*V2

De elakadtam azzal ,hogy a nyomást hogy kellene kiszámolni....



2012. nov. 13. 21:52
 1/5 anonim ***** válasza:

(P1*V1)/T1=(P2*V2)/T2

10m mélyen=100kPa víznyomás

15m=150kPa víznyomás+100kPa légköri

vízfelszínen:100kPa


(250*3)/283=(100x)/293

x=7,765cm^3

2012. nov. 13. 22:02
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi. értem, de akkor ez azt jelenti hogy 15 m mélyen 150+100(külső). de a 150 hogy jött ki?megszoroztad 10-zel a 15-öt, de miért?
2012. nov. 13. 22:10
 3/5 anonim ***** válasza:

hidrosztatikai (pl. vízoszlop) nyomás=ró(sűrűség)*g*h, ami a víz esetében 1*10*h

10m nél 1*10*10=100kPa

15m nél 1*10*15=150kPa

(g=gravitációs gyorsulás=~10m/s^2)

2012. nov. 13. 22:14
 4/5 anonim ***** válasza:

am ha nem tudod a hidrosztatikai nyomás képletét, akkor is ki lehet találni :D 0m es vízoszlop nyomása 0kPa

10m esé 100kPa, és elég valószínű, h lineárisan változik a nyomás a vízoszlop magasságának változására

2012. nov. 13. 22:16
 5/5 A kérdező kommentje:
NAGYON szépen kköszönöm!!!!!!!!!:D
2012. nov. 13. 22:17