Izobár állapotváltozás esetén kellene nekem kiszámolni a hengerben dugattyúval bezárt CO2 gáz teljes nyomását. Tudnátok ebben segíteni?


Leírom a feladatot:


Egy függőleges tengelyű hengerben dugattyúval elzárva szén-dioxid gáz van.

A dugattyú tömege: 6,0kg, keresztmetszete 20cm2.

A súrlódástól és a tömítetlenségi tényezőtől tekintsünk el.

A külső légnyomás 100kPa.

A szén-dioxid-gáz fajhője állandó nyomás mellett 0,821kJ/(kgK), egyedi gázállandója 0,189kJ/(kgK)


a, Mekkora a szén-dioxid-gáz teljes nyomása?


b, 20 celsius-on a hengerbe zárt szén-dioxid-gáz térfogata 200cm3. Mekkora a tömege?


A megoldások megvannak, de a menetükre vagyok kíváncsi!

a,[129,4kPs]; b,[0,467g]


Előre is köszönöm :)



2015. jan. 10. 18:35
 1/2 anonim ***** válasza:

a)

teljes nyomás = A külső légnyomás + A dugattyú súlyából származó nyomás

Utóbbi: p = F/A = mg/A

b)

pV = nRT ; n = pV/RT ; m = n * 44 g/mól

2015. jan. 10. 19:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. jan. 10. 23:39