Mi a különbség az adiabatikus és az izoterm állapotváltozás között?
Kevered a dolgokat.
Az izoterm jó. Akkor ilyen egy folyamat, ha elég lassú ahhoz, hogy a keletkezett hő szabadon áramoljon mindenfelé.
Az adiabatikusnál pedig tényleg nincs hőáramlás - de nagyon is változik a hőmérséklet!
Pl. egy hirtelen összenyomásnál szokott ilyen lenni, amikor nincs idő hőáramlásra. Ilyenkor sem a térfogat, sem a nyomás sem a hőmérséklet nem állandó, hanem egy adiabatikus görbe szerint változnak.
Ugyanez történik, ha gázt nagyon hirtelen kiengedsz valahonnan: ezért fagy meg a maradék.
Az itteni leírás szerint:
,az ábrán látható módon a (p1;v1)-ről (p2;v2) re változó gáznál ezek szerint a T1;T2-ben más-más a hőmérséklete,csak nem ad le és nem vesz fel a környezetétől hőáramot?
Míg az izotermikus változásnál a (p1;T1)-ről (p2;T2)-re változó gáznak a T1;T2-ben egyezik a hőmérséklete,és ott azért nincs hőváltozás,mert a fordított arányosság miatt amennyivel nő a nyomás,annyival csökken a térfogat (és fordítva)és így a változás a hőmérsékletét nem érinti?
Nem ártana, ha olvasgatnál is kicsit az ábrák alatt. Az izoterm ábra alatt pl. ezt találtam:
"állandó hőmérsékleten végbemenő állapotváltozás során a gázzal közölt hőmennyiség teljes egészében a környezetnek adódik át"
Tehát, ahogy írtam már: lenne hőmérsékletváltozás - de ez a hő a jó vezető tartályfalon keresztül szépen kimegy a környezetbe. HA az állapotváltozás ilyen, azt nevezik izotermnek.
Az adiabatikusnál pedig pont fordítva: a rossz hővezető tartályfalon a gyors állapotváltozás alatt a hő nem megy ki, hanem teljes egészében a gázt melegíti (a dugattyú és a tartályfal ugye ideális, azt nem lehet melegíteni).
Itt ezt találtam:
"a tökéletes hőszigetelést a gyakorlatban természetesen nem lehet megvalósítani. Csak a nagyon gyorsan lejátszódó állapotváltozások során mondhatjuk, hogy a gáz és környezete között jó közelítéssel nem valósul meg hőcsere, hiszen ezen állapotváltozások során a gáznak nincs elég ideje ahhoz, hogy környezetével hőcserét valósítson meg."
Természetesen a valós változásoknál mindig valamilyen keveredés van: a hő egy része kimegy, de nem az összes, stb.
Arányosságok feltételezése helyett jobban jársz, ha a munkákat veszed figyelembe. Ha egy gázt összenyomsz, akkor munkát végzel rajta - tehát felmelegszik. A nyomása viszont a hőmérsékletétől függ - tehát a viselkedése aszerint változik, hogy mi történik a keletkezett hővel: bent marad a gázban, vagy a tartály fala elvezeti.
Értem,már az első válaszodnál megértettem és utánanéztem és leesett,hol volt a hibám.Az izotermikus az olyasmi,hogy pl összenyomok egy gázt,aminek így növekszik a nyomása és fordítottan arányosan csökken a térfogata,miközben a hőmérséklete nem változik,mert a hőmérsékletváltozást,amit a megnövekedett nyomás okoz leadja.
Adiabata esetén növelem a gáz nyomását ,csökken a térfogata,de mivel gyors a folyamat,nem tudja hirtelen leadni a környezetnek,ezért megnövekszik a hőmérséklete is.Kb mint a robbanómotorban.Fordított esetben,mint a kiszúrt szódásszifonból kiáramló gáz(csökkenő nyomás,növekvő térfogat)lehül.Remélem így már helyes.
Köszi a segítséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!