Richard8 kérdése:

Hőtan: Víz+Jég állapot változás. Megcsinálná valaki a lenti feladatot?


jég adatai:

T: -5°C

m: 0.2kg

c (fajhő) : 2100 J/kgK ...

víz adatai:

T:15°C

m:0.25kg

c:4200 J/kgK


___

Menyi lesz a közös hőmérséklet? Víz vagy jég lesz belőle? (feladat képben, link) www.kepfeltoltes.hu/view/130107/P1020491_www.kepfeltoltes.hu _. Jpg



2013. jan. 7. 20:31
 1/7 Silber ***** válasza:

Egy fontos adat hiányzik, a fagyáshő. Ennek értéke f=333700 J/kg.


j - jég

v - víz

k - közös

o - olvasztás


SZUMMA(Q)=0, mivel egymásnak adnak át hőt.

Jég hőfelvétele olvadásig:

Qj=mj*cj*(273-Tj)=2100 J

Víz hőleadása olvadásig:

Qv=mv*cv*(Tv-273)=21000 J

Tehát a tényállás: a jég felmelegítését lefedi a víz hőleadása, és marad 18900 J elvonandó hő a folyadékfázisból, ami a jég olvasztására fordítódhat.

A jég felolvasztásához szükséges teljes hőmennyiség:

Qo=mj*f=66740 J.

Tehát a tényállás: 66740 J hő szükséges a teljes jégmennyiség felolvasztásához, de a folyadék víz csak 18900 J-t fed le. Ennek következtében az a helyzet áll elő, hogy a folyadék- és szilárd fázis egymás mellett, egyensúlyban lesz megtalálható.


Röviden, összefoglalva: 0°C, valamint lesz jég és víz is.

2013. jan. 7. 21:22
 2/7 anonim válasza:

QV-t hogy számoltad ki?

Mi nem váltottuk át Kelvinre, de nekünk 15750J lett.

2013. jan. 8. 17:38
 3/7 Silber ***** válasza:

Ott van leírva.

Qv=mv*cv*(Tv-273)=0.25*4200*(15-0)=0.25*4200*(288-273)

2013. jan. 8. 22:39
 4/7 anonim válasza:

Ezt akárhogy számolom, 15750 lesz :D

De amúgy a leírásod alapján sikerült rájönni mi hogy működik csak a számk nem úgy jöttek ki minden esetben. Nálunk pl. a fagyáshő az 334kJ/kg (de gondolom ez csak a kerekítés miatt)

2013. jan. 8. 23:04
 5/7 Silber ***** válasza:
Leírnád a számolás menetét? Kíváncsi vagyok.
2013. jan. 9. 10:40
 6/7 Silber ***** válasza:

Igazatok van, valamit félreámoltam a WA-ban. Akkor lássunk neki mégegyszer.

Akkor legyen a jég fagyáshője f=334 kJ/kg.

j - jég

v - víz

o - olvasztás


SZUMMA(Q)=0, mivel egymásnak adnak át hőt.

Jég hőfelvétele olvadásig:

Qj=mj*cj*(273-Tj)=0.2*2100*(0-[-5])=2100 J

Víz hőleadása olvadásig:

Qv=mv*cv*(Tv-273)=0.25*4200*(288-273)=15750 J

Tehát a tényállás: a jég felmelegítését lefedi a víz hőleadása, és marad 15750-2100=13650 J elvonandó hő a folyadékfázisból, ami a jég olvasztására fordítódhat.

A jég felolvasztásához szükséges teljes hőmennyiség:

Qo=mj*f=0.2*334000=66800 J.

Tehát a tényállás: 66800 J hő szükséges a teljes jégmennyiség felolvasztásához, de a folyadék víz csak 13650 J-t fed le. Ennek következtében az a helyzet áll elő, hogy a folyadék- és szilárd fázis egymás mellett, egyensúlyban lesz megtalálható.


Röviden, összefoglalva: 0°C, valamint lesz jég és víz is.


Így már megfelel a javítókulcsnak?

2013. jan. 9. 10:46
 7/7 anonim válasza:

Tökéletes :D

Köszi!

2013. jan. 9. 14:11