1.) Dugattyuval ellatot hengerben levego van p=100000 N/negyzetmeter nyomason. A dugattyu kezdetben 1m tavolsagra talalhato a henger aljatol majd lassan 20cm tavolsagig toljuk. A henger keresztmetszete 100cm. Szamitsatok ki mekkora ero hat a dugattyura vegso helyzetben ha a kinti nyomas normal legkori nyomas?

2.) Egy idealis gaz 1->2->3->4 korfolyamaton megy keresztul. Ismerjuk V3/V2=4, p2/p1=2 aranyokat es az 1-es allapot homersekletet: t1=27C. Hatarozzatok meg a homersekleteket.



#gáz #házi #fizika #allapotvaltozas
2014. nov. 9. 18:08
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Tegyük fel, hogy izoterm => pV=áll.

p0=100.000 Pa

V0=(d/2)^2*pi*h=(0,5m)^2*pi*1=0,25pi m3

V1=(0,5m)^2*pi*0,2=0,05pi m3

------------------------------------------

p1=p0*V0/V1=500.000 Pa


Mivel a kinti nyomás kb. 100.000 Pa, a különbség p=400.000 Pa, ami azt jelenti, hogy a dugattyúra ható erő F=p/A=p/((d/2)^2*pi)=400.000/(0,25pi)=509.295 N (ez Qva nagy erő)


2.

t1=27°C

t2=2*t1=2*300K=600K=327°C

t3=4*t2=4*600K=2400K=2127°C

t4=?

2014. nov. 10. 16:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi szepen sokat segitettel!
2014. nov. 15. 11:54