Mit jelent a transzformátor áttétele? Hogy kell számolni vele? (feladat)

Van egy transzformátorom és megvan adva az áttétele (10) és a szekunder oldalon van egy 10 ohm-os ellenállás. A kérdés pedig hogy hány ohm-os a primer oldalon lévő ellenállás.

2018. máj. 9. 10:11
 1/1 sharkxxx ***** válasza:

A transzformátor áttétele a nagyobb feszültségű és a kisebb feszültségű oldalon indukált feszültségek hányadosa.

Az áttétel érvényes a menetszámokra is.


A vezető ellenállása több mindentől függ. Függ a vezető anyagától, a vezető hosszától, és a vezető vastagságától.


A transzformátoroknak a primáris és a szekundáris tekercsén külömböző vastagsávú szokott lenni a huzal, mert külömböző nagyságú áram folyik át rajtuk.


De tegyük fel, hogy a te transzformátorodnak a mind a két oldalán ugyanolyan vastagságú huzal van. Azt is tegyük fel, hogy a szekundáris oldalon kevesebb menetszámú huzal van, mint a primáris oldalon. Akkor az ellenállás főleg csak a huzal hosszától/menetszámától függ. Igy ezzel a képlettel számolhatjuk ki a primáris oldalon lévő huzal ellenállását:

Rp = a * Rs

ahol:

Rp - primáris oldalon lévő huzal ellenállása

Rs - szekundáris oldalon lévő huzal ellenállása

a - a transzformátor áttétele


Rp = a * Rs = 10 * 10 ohm = 100 ohm

2018. máj. 9. 23:42