Tudnátok segíteni ebben a fizikás feladatban? (8. osztály transzformátor témakör)


Kérlek szépen ha valaki tud kérem segítsen , azt is megköszönöm ha csak a számítási módját leírjátok.

szóval a feladat: Számítsd ki a hiányzó mennyiségeket!

Np=100

Nsz=500

R=100 ohm

Up=24V

Pp=?

Psz=?

Ip=?

Isz=?

Nagyon szépen köszönöm előre is!



2017. máj. 5. 16:12
 1/2 anonim ***** válasza:

De régen tanultam már ezeket. :)

Nsz / Np = Usz / Up képletbe behelyettesítve

500/100 = Usz/24 amiből átrendezve Usz=120 V (volt)


Mivel Pp=Psz; Up*Ip=Usz*Isz amiből Up/Usz=Isz/Ip.


Már csak kell találnod egy olyan képletet amiben van R betű és ki tudod számolni a többi ismeretlent. (U=R*I)

Szólj ha elakadtál.

2017. máj. 5. 16:55
 2/2 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Most nézem, hogy az ellenálláshoz nincs megadva a primer vagy szekunder oldal.

Legyen mondjuk az ellenállás a szekunder oldali!

Usz=Rsz*Isz

120=100*Isz amiből Isz=1,2A (amper)


Psz=Usz*Isz=120*1,2=144W (Watt) és Psz=Pp miatt

Pp=Up*Ip=144W

144=24*Ip amiből Ip=6A


Analóg módon ha az ellenállás a primer oldali akkor ugyanígy kell megoldani.


Nem volt véletlenül egy kapcsolási rajz is megadva a feladathoz?

2017. máj. 6. 07:18