Vízszintes talajra helyezett 10kg-os testet 100N nagyságú vízszintessel bezárt 30°-os lehajlási szögű erővel tartósan mozgatunk. Mekkora lehet a csúsási súrlódás együtthatója?
Sajnos probléma ütköztem a kiszámítással.
Azt tudjuk, hogy az Fs=mű*Fny
Az Fny-et kitudjuk számolni: m*g*F*sinAlfa
Szóval igazából a mű=Fs/Fny . Viszont az Fs-t nem tudom, hogy számoljam ki. Ugyebár az eredő erők Fe=F+Fs+m*g+Fny. Az eredő erőt nem tudjuk, és az Fe=m*a val sem számolhatjuk, mert nem tudjuk a gyorsulást... h
hmm..
Ezek most jutottak eszembe:
Tudjuk, hogy az Fs az kisebb vagy egyenlő, mint a F*cosalfa És az Fs kisebb vagy egyenlő, mint a mű*Fny tehát
F*cosalfa kisebb vagy egyenlő mű* Fny?
tehát:
mű=(F*cosalfa/(m*g+F*sinalfa) ? amiből kijön a mű, hogy 0,5 ha vissza is helyettesítünk akkor 75 < 86,6
Így?
> „mert nem tudjuk a gyorsulást”
Jogos, tényleg egyértelműbb lett volna a feladat, ha beleírják, hogy egyenletesen mozog. (Ugye ha tartós a mozgatás, akkor egyrészt fárasztó gyorsítani meg lassítani, másrészt ha ez is a helyzet, előbb utóbb kiátlagolódik 0-ra a gyorsulás. – Oké, ez nem egészen korrekt érvelés…) Viszont szerintem nyugodtan bepróbálkozhatsz azzal, hogy a = 0.
> „Tudjuk, hogy az Fs az kisebb vagy egyenlő, mint a F*cosalfa És az Fs kisebb vagy egyenlő, mint a mű*Fny tehát F*cosalfa kisebb vagy egyenlő mű* Fny?”
Az egyenlőtlenségeknek inkább a tapadási súrlódásnál van szerepe, hogy tudjuk, mekkora erő kell legalább, hogy egyáltalán megmozduljon a test. Szerintem ezt nem érdemes idekavarni, ez a test már alapból csúszik.
Fny = m*g + F*sinAlfa (te nem így írtad)
Fe = F*cosAlfa - mű*Fny = 0
Fe = F*cosAlfa - mű*m*g - mű*F*sinAlfa = 0
mű * (m*g - F*sinAlfa) = F*cosAlfa
mű = F*cosAlfa / (m*g - F*sinAlfa)
mű = 100*cos30 / (10*9,81 - 100*sin30)
mű = 0,09
SzVSz:
NII függőlegesen: Fny - F*sin(α) - m*g = 0 → Fny = F*sin(α) + m*g,
NII vízszintesen: F*cos(α) - Fs = 0,
Fs = μ*Fny = μ*(F*sin(α) + m*g) = F*cos(α),
μ = F*cos(α)/(F*sin(α) + m*g) = cos(α)/(sin(α) + m*g/F) = ...
Amúgy lehet egy olyan kérdésem, hogy a F*sin(α) miért kell beírni a függőlegesnél, meg miért szinusz?
Ha mondjuk emelkedőn tolnánk fel a testet az emelkedővel párhuzamosan akkor a ugyebár a G mutat a talaj fele, az Fny -nek meg van egy vetülete és akkor ugyebár az Fny=G. De a G-hez tartozik egy szög is Akkor az Fny=G*cosAlfa lesz, mert ugyebár, ha meghosszabbítjuk az Fny-t akkor cosAlfa=szögmelleti/átofgó így jön ki a Fny re a G*cosalfa, de sokszor kell szinuszokat beíorgatni, pl ha a vízszintesre számolok akkor is van olyan hogy g*sinalfa stb... ez miért van így és miért pont szinusz?
> „a F*sin(α) miért kell beírni a függőlegesnél, meg miért szinusz?”
Itt magadtól is beírtad, teljesen jól: „Az Fny-et kitudjuk számolni: m*g*F*sinAlfa” (illetve egy '+' helyett '*'-t írtál, de ez szerintem csak elgépelés).
Ugye ha berajzolod a testre ható erőket, akkor ott lesz a G, az Fny, az Fs és az F. Az F az egyetlen, ami se nem vízszintes, se nem függőleges, így fel kell bontanod két komponens eredőjeként vagy kénytelen kezelni, ebből a kettőből az egyik függőleges, tehát ezért kell a függőleges Newton-egyenletbe. Hogy miért szinusz, azzal kapcsolatban meg nézd meg a szinusz definícióját (megfelelő befogó/átfogó), én úgy szoktam megjegyezni, hogy megnézem α = 0 esetén mekkorának kéne lennie: ha 1-nek, akkor koszinusz, ha 0-nak, akkor szinusz. (Tudom, béna módszer, és gáz, hogy még nem tanultam meg ránézésre…)
"ami se nem vízszintes, se nem függőleges, így fel kell bontanod két komponens eredőjeként"
Köszönöm. Persze ez nincs leírva sehova se.
Hát végülis jó az amit mondassz az alfa 0-ra. Mert ugyebár az F-nek akkor lesz 0 a szöge ha szinusszal számolunk. És ha 0 a szöge akkor párhuzamos a talajjal vagy a lejtővel, ha nem 0 pl, hogyha emelkedőnél nem az emelkedőt hanem a talajt nézzük és arra húzzuk be akkor már változik a szög.
> „Persze ez nincs leírva sehova se.”
Hogy se nem vízszintes, se nem függőleges, az ide van írva:
„vízszintessel bezárt 30°-os lehajlási szögű erővel”
Hogy kénytelen vagy felbontani, az jogos, szigorúan véve nem igaz. Azt is csinálhatnánk, hogy ezzel az erővel párhuzamosan, és erre merőlegesen írjuk fel a Newton-egyenleteket, csak akkor a G-t, Fs-t, Fny-t kéne felbontani párhuzamos és merőleges komponensekre.
Ha szépen és általánosan akarok fogalmazni, akkor ugye ezek vektorok, és Newton második törvényét vektoriálisan kell érteni:
Fe = m*a.
Mivel ezek térbeli vektorok, van nekik 3 komponensük: Fex, az Fe-nek az x tengelyre eső vetülete, Fey az y tengelyre eső, és Fez a z-tengelyre eső, hasonlóan a gyorsulásvektornak is van 3 komponense az ax, ay és az, ezekkel lesz 3 egyenletünk:
Fex = m*ax,
Fey = m*ay,
Fez = m*az,
és ezt az egyenletrendszert kell megoldani.
Az x, y és z tengelyeket pedig úgy vesszük fel, ahogy tetszik (avagy teljesen mindegy, hogy honnan nézzük a rendszert, a fizikai törvényeket tudnia kell, tehát nézhetjük felülről, fordíthatunk neki hátat, akármi).
Most érzésre az volt a legkényelmesebb, hogy az egyik tengely legyen vízszintes és Fs-sel párhuzamos, ez adta ezt az egyenletet:
F*cos(α) - Fs = 0,
a másik legyen függőleges, az pedig ezt az egyenletet:
Fny - F*sin(α) - m*g = 0.
A harmadik egyenlet ekkor így nézett volna ki:
0 = 0,
amiből nem sok dolgot tudunk meg bármivel kapcsolatban.
Persze lehetne azt is, hogy az egyik tengely legyen az F-fel párhuzamos, az ennek irányában felírt egyenlet:
F – Fs*cos(α) – Fny*sin(α) + m*g*sin(α) = 0,
az erre merőlegesen, de az erők síkjával párhuzamosan felírt egyenlet pedig ez lenne:
Fny*cos(α) – m*g*cos(α) – Fs*sin(α) = 0,
a harmadik ekkor is
0 = 0.
Így az F mellett nincsen se szinusz, se koszinusz, cserébe miden más mellett van, és lehet vele bíbelődni, mire megoldod.
Ha nagyon mazohista valaki, azzal is próbálkozhat, hogy egyik tengely se párhuzamos az erők síkjával, és akkor a harmadik egyenlet is bonyolultabb lesz. (Sőt, olyan is lehet, hogy a tengelyek nem merőlegesek egymásra, vagy egyenesen görbék. Remélem, felcsigáztam a fantáziádat, ha igen, akkor gyere fizika szakra!)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!