Fizika házi feladattal sehogy sem tudok dűlőre jutni. Tudnátok benne segíteni?


Egy munkás egy 12 kg tömegű ládát a vízszintessel 30°-os szögben elhelyezett rámpán felfelé elindít 5 m/s kezdősebességgel és magára hagyja. A láda 1,6 m-t felcsúszik, majd megáll és visszacsúszik. Mekkora a súrlódási erő?

A feladat végén meg van adva az eredmény: Fs=33,75 N

Nekem ezekkel az adatokkal nem sikerül megoldani, a súrlódási együtthatót csak (csalással) az eredményből visszaszámolva tudtam meghatározni. Van ennek más módja is esetleg?

Levezetéssel együtt szeretném kérni a megoldást, előre is köszönöm!



2018. jan. 12. 14:21
 1/2 anonim ***** válasza:

Számítsuk ki a mozgási energiát!

Em = 1/2 mv² = 1/2 * 12 kg * 25 m²/s² = 150 J


Számítsuk ki a legmagasabb állapotban a helyzeti energiát!

Eh = mgh = 12 kg * 9,81 m/s² * h


A magasságot szögfüggvénnyel tudjuk meg. 30 fokos a rámpa, tehát h = sin(30 fok) * 1,6 m = 0,5 * 1,6 m = 0,8 m


Eh = 12 kg * 9,81 m/s² * 0,8 m = 94,176 J


"Elveszett" tehát 150 J - 94,176 J = 55,824 J energia. Ezt a súrlódás vette el 1,6 méteren.

F = W / s = 55,824 J / 1,6 m = 34,89 N


A feladat 10 m/s² nehézségi gyorsulással számolt, ezért jött ki némileg eltérő eredmény.

2018. jan. 12. 14:34
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. jan. 12. 16:02