50 uF-os kondenzátor lemezeinek távolsága 1cm. A közéjük helyezett 5*10^-9C töltésre 10^-3 N erő hat. Mekkora a lemezek közötti térerősség és a feszültség? Mekkora a kondenzátor kapacitása?

nagyon fontos lenne,A térerősség megvan de a többi nem megy.

2018. máj. 6. 17:24
 1/8 anonim ***** válasza:

Mivel a tér homogénnek tekinthető (legalábbis általában síkkondenzátor szokott lenni, remélhetőleg most is), ezért a az U feszültséget elosztva a lemezek d = 1 cm-es távolságával éppen a térerősséget kapjuk:

E = U/d,

U = E*d = … (Tessék helyettesíteni.)


A kapacitás pedig a feladatban megadott C érték.

2018. máj. 6. 19:54
 2/8 A kérdező kommentje:

E-re kijött hogy 260.000 N/C

U=260000*1=260.000V? Nem túl sok ez?

2018. máj. 6. 20:30
 3/8 anonim ***** válasza:

> „E-re kijött hogy 260.000 N/C ”

Az nem stimmel, mondjuk nagyságrendileg oké, szóval nem tudom, mit ronthattál el.


> „U=260000*1=260.000V?”

Itt kapásból a mértékegységekkel gond van. Ha már nem írod ki őket a számolás során, akkor legalább számold át őket előre a prefixum nélküli SI-egységükbe: 1 cm = 0,01 m.

2018. máj. 6. 20:36
 4/8 A kérdező kommentje:
Gondok persze hogy vannak mivel pót zh-zok holnap belőle :D
2018. máj. 6. 20:39
 5/8 anonim ***** válasza:

Na…


Szóval ugye a térerősség definíció szerint a töltésre ható erő osztva a töltés nagyságával:

E = F/q = (10^(–3) N)/(5*10^(–9) C) = 200 000 N/C

[link]


A két lemez között a feszültség ugye

U = E*d = (200 000 N/C)*(1 cm) = (200 000 V/m)*(0,01 m) = 2 000 V = 2 kV.

[link]


A kapacitás pedig benne van a feladatban, csak fel kell ismerni:

C = 50 μF = 50*10^(–6) F = 5*10^(–5) F.

2018. máj. 6. 20:45
 6/8 A kérdező kommentje:

Fúúú,ezer köszönet!!!

ment a zöld pacsi! Király vagy!!

2018. máj. 6. 20:47
 7/8 anonim ***** válasza:
Amúgy sikerült?
2018. jún. 13. 23:40
 8/8 A kérdező kommentje:

Nem sajna megbuktam.. Na majd egy év múlva! :D

Sajna ez a feladat benne se volt. Sőt hasonló se

2018. jún. 24. 11:35