2lg(x-4)-lg4=lg(2x-11)2018. ápr. 29. 15:54
2/5 anonim válasza:
A szorzó felmegy kitevőbe, a különbség hányadosba,
ezért:
[(x-4)^2]/4=2x-11.
Ezt már tudod rendezni, ahogy tanultátok az algebrai egyenleteknél. Gondolom csak a logaritmus zavart meg, mivel azt a diákok 95%-a nem érti, még érettségikor sem...
3/5 anonim válasza:
Kikötések x-4>0 és 2x-11>0.
Alkalmazod a logaritmus azonosságait (keresd meg a függvénytáblában)
lg(x-4)^2 - lg4= lg(2x-11)
lg[(x-4)^2/4]= lg ( 2x-11) a logaritmus függvény szigorú monotonítása miatt
(x-4)^2 / 4 = 2x-11 felszorzol 4gyel
(x-4)^2 = 8x-44 észreveszed a nevezetes azonosságot (függvénytáblázat)
x^2-8x+16=8x-44
x^2-16x+60=0 ezt megoldod a megoldóképlettel
x=10 es x=6.
Megcsinálod az ellenőrzést mindkét megoldásra. Mindkettő jó lesz.
4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek:)
2018. ápr. 29. 16:47
5/5 anonim válasza:
És én miért lettem lepontozva?!
Ostoba barmok!