Newton törvényes fizika feladat. Segítene valaki, aki ért valamennyire a fizikához?


Egy toronydarú 2000kg tömegű betonelemet emel az épűlő házra. Az emelés sebessége változik: 0-5 mp-ig egyenletesen gyorsul 0-4 m/s-ra. Utána egyenletes a sebessege 5-10 mp-ig 4 m/s-al emeli. Majd 10-12 mp-ig egyenletesen lassul 4-0m/s-ra.

Az egyes szakaszokon mekkora erő feszíti a kötelet.

A válasz megvan, csak a levezetés kéne: 1.szakasz: 21 600 N

2.szakasz: 20 000 N

3.szakasz: 16 000 N

Köszi ;)



2018. ápr. 3. 15:55
 1/3 anonim ***** válasza:

F = m*a

Ezt a képletet kell alkalmazni (gondolom az egyenes vonalú mozgással kapcsolatban nincs kérdésed).

2018. ápr. 3. 16:01
 2/3 A kérdező kommentje:
Ha kiszámolom a=deltaV/deltaT, és behelyettesítem az m*a-ba akkor teljesen más jön ki. Vagy hogy kéne?
2018. ápr. 3. 16:14
 3/3 anonim válasza:

Ha nem változna a sebessége akkor F=m*a ahol az a=g=10m/s^2 mert a nehezségi gyorsulás hat rá minden helyzetben, tehát F=m*a=2000*10=20000 N.

Az első szakaszon ezen kívül is gyorsul a=4/5=0,8m/s^2. F=2000*(10+0,8)=21600 N.

A második szakaszon nem gyorsul, tehá marad 20000 N.

A harmadik szakaszon a=-4/2=-2 gyorsulas is hat ra vagyis F=m*a=2000*( 10-2 )=16000 N

Szerintem így kell megoldani, de lehet nem.

2018. ápr. 3. 18:04